Tohumdan Karaciğer Dokusu Büyütmek

Tohumdan Karaciğer Dokusu Büyütmek

Hücre ile desenli hidrojel, karaciğer hasarına yanıt olarak karaciğer dokusunu işler hale getirmektedir.

Organ nakli ihtiyacını azaltmak için dokulardan yeni organ yetiştirmeye çalışılmaktadır. Ancak karaciğer gibi büyük, karmaşık yapıya sahip organlar için yeni organların yetiştirilmesi biraz güç olmaktadır.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ nden Sangeeta N. Bhatia ve Kelly R. Stevens, Boston Üniversitesi’nden Christopher S. Chen ve meslektaşları vücuda yeni karaciğer dokusu dikmek ve büyütmek için desenli “tohumlar” hazırladılar (Sci. Transl. Med. 2017, DOI: 10.1126 / scitranslmed.aah5505).

Araştırmacılar tohumları bir hidrojel matrisinde üç çeşit insan hücresi düzenleyerek inşa ettiler. Önce karaciğer hücreleri ve bağ dokusu hücrelerini topladılar. Ardından, bu agregaları kan damar hücrelerinden yapılmış kordonlar arasına bir hidrojelle serptiler. Tohumları farelerin karaciğerinden uzakta yer alan sitelere yerleştirdiler ve kronik karaciğer hasarını taklit etmek üzere karaciğer kimyasal olarak yaralandı. Buna karşılık, fare karaciğeri, karaciğer rejenerasyonunu tetiklemek için kimyasal sinyaller iletmiştir. Bu kimyasallar doku tohumlarının 11 hafta boyunca 50 misli kadar büyümesini sağlamıştır. Genişletilmiş doku, insan ilacı metabolize eden enzimleri ve diğer karaciğere özgü proteinleri üretmiştir ve karaciğer dokusu olarak düzgün şekilde çalıştığını gözle önüne sermiştir.

Bhatia, gelecekte bu tohumların insanlarda büyümek üzere tasarlanmasını ummaktadır.
‘Fikir karaciğere tohum götürerek bir hastanın karaciğer fonksiyonunu arttırmaktır-hastanın karnına böbrek nakli yapıldığında, bunlar destekleyici hücre kütlesi haline gelebilmektedirler.’ diye açıklamalarda bulunmuştur.

Kaynak : acs.org

547 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!