Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Interpol’den 115 ülkede eşzamanlı sahte ilaç operasyonu

Interpol’den 115 ülkede eşzamanlı sahte ilaç operasyonu

interpol den 115 ulkede eszamanli sahte ilac operasyonu - Interpol'den 115 ülkede eşzamanlı sahte ilaç operasyonu

Interpol, “PANGEA VIII” adlı operasyon kapsamında Türkiye’de sahte ve kaçak ilaç satışı yapan 7 internet sitesi kapatıldı, tespit edilen 409 site de Interpol’e bildirildi

Merkezi Fransa’nın Lyon kentinde bulunan Uluslararası Polis Teşkilatı’nın (Interpol) gözetiminde 115 ülkede eşzamanlı düzenlenen “PANGEA VIII” adlı operasyon kapsamında Türkiye’de sahte ve kaçak ilaç satışı yapan 7 internet sitesi kapatıldı, tespit edilen 409 site de Interpol’e bildirildi. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan yapılan yazılı açıklamada, üye ülkelerde eşzamanlı başlatılan operasyonların 9-16 Haziran tarihleri arasında yürütüldüğü belirtildi.

Açıklamada, operasyonlar kapsamında 156 kişinin gözaltına alınarak, 81 milyon dolar değerinde 20 milyon kaçak ilaç ele geçirildiği, internet üzerinden ilaç satışı yaptığı tespit edilen 2 bin 414 sitenin kapatıldığı ve ilaç tanıtımı yapan 550 internet sitesine erişimin engellendiği aktarıldı.

Operasyonun Türkiye ayağında ise Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nca alınan kararlar doğrultusunda Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından internet üzerinden çoğunluğu afrodizyak etki iddiasında bulunan sahte veya kaçak ilaç satışı yapan 7 sitenin kapatıldığı, tespit edilen 409 internet sitesinin ise Interpol’e bildirildiği ifade edildi. İnternet üzerinden ilaç satışının mevzuatlarla yasaklandığı belirtilerek yasağa aykırı davranan web sitelerinin kapatılmasına ilişkin denetimlerin devam edeceği kaydedildi.

Kaynak : haberturk.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

kanser ilaclarinda daha az yan etki vaat eden yeni yontem 310x165 - Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Fotoğraf: His-tag asilasyonu karmaşık iplik benzeri protein yapılarını doğru bir şekilde hedefleyebilir ve ayrıca tamamen …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com