Termal Battaniyeler Karları Hızla Eritebilir

Termal Battaniyeler Karları Hızla Eritebilir

Fotoğraf : Otoparklardaki kar yığınlarıtermal battaniyeler ile geçmişte kaldı.

“Kar Yağınlarının Erimesi için Yüksek Etkili Termal Battaniyeler” Langmuir

Park yerlerinde ve yol kenarları boyunca yığılmış karları kaldırmak yakında daha az sıkıcı bir görev olabilir. ACS Langmuir Gazetesi’nde yayınlanan bir araştırmada, bilim adamları, karları kendi başına üç kat daha hızlı eriten güneş ışığı emici termal battaniyelerini test ettiklerini bildiriyor. Bu battaniyelerin kar kaldırma maliyetini ve karı eritmek için kullanılan diğer ürünlerin sebep olduğu çevresel atık riskini azaltabileceğini söylüyorlar.

Taze kar, ısıyı olduğu gibi, üzerine ışıyan güneş ışığının çoğunu havaya yansıtır. Sonuç olarak, devasa sürülmüş kar yığını, hava donma noktasının üstünde olsa bile, haftalarca bekleyebilir. Kar eğilimli bölgelerdeki çoğu şehir, karı ya bertaraf alanlarına çekiyor ya da karı eritmek için gazla çalışan ısıtıcılar kullanıyor. Bu yöntemlerin her ikisi de yoğun emek isteyen, zaman alıcı ve maliyetlidir. Yerdeki kardaki karbon takibi, eski fakat güneş ışığının emilimini arttırmak ve erimeyi hızlandırmak için etkili bir yoldur. Bununla birlikte, kurum, antifriz ve diğer ticari eritme ürünleri su ve toprakları kirletebilir. Jonathan B. Boreyko ve arkadaşları, karı eritmek için daha çevre dostu olan yeni bir tür ince, iletken ve termal emici metal battaniye kullandılar.

Araştırmacılar, alüminyum alaşımıyla yapılmış bu battaniyelerden üç tip tasarladı. İki tanesi siyah emaye ya da kolayca güneş ışığını emen siyah silikon esaslı sprey boya ile kaplandı. Üçüncü battaniye çıplak alüminyumdu ve güneş ışığının yanı sıra karı da yansıttı. Laboratuvar deneylerinde, dondurulmuş konteynırlarda saklanan insan yapımı kar yastıklar battaniyeler ile örtüldü. Ardından, örtülü yastıklar ile kar ile kaplanmayan yastıklar güneş ışığına benzeyen yüksek yoğunluklu lambalara maruz bırakıldı. Çıplak alüminyum battaniye altındaki kar ile örtülmemiş kar hemen hemen aynı oranda eridi. Bununla birlikte, siyah boya ile kaplanan battaniyelerin her ikisi de, su akışı ile ölçülen erime hızını yaklaşık yüzde 300 oranında artırdı. Araştırmacılar, bu soğurucu battaniyelerin ısıtıcılar, kurumlar veya kimyasal maddeler kullanmadan otoparklar, yollar veya yol kenarlarındaki kar yığınlarını hızla eritmek için kullanılabileceğini düşünüyorlar.

Yazarlar, Virginia Tech’teki Biyomedikal Mühendislik ve Mekanik Bölümü’nden kaynak sağladığını onayladı.

Kaynak : acs.org

Okumanızı Öneriyoruz

Plastik Atıkları Düşük Sıcaklıkta Değerli Malzemelere Dönüştüren Katalizör

Araştırmacılar ilk kez market poşetlerinden gıda ambalajlarına, oyuncaklardan elektroniklere kadar her şeyin içinde bulunan bir …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: