İrlanda’da çimlerden alternatif enerji üretimi

irlanda da cimlerden alternatif enerji uretimi

İrlanda’da Dublin yakınlarında Carlow’da yürütülen bir araştırma projesinde, Barrow Nehri’nin kıyısında büyüyen çimler biyo kütle elde edilerek alternatif enerji üretiminde kullanılıyor. Çimler bir yandan da atmosferdeki karbonu ayırmaya yarıyor.

İrlanda’da Barrow nehrinin kıyısındaki topraklar verimsiz. Ancak, Avrupa genelinde yürütülen bir araştırma projesinde, bilim adamları, bu topraklar ve üzerinde büyüyen çimlerin bir enerji devriminde önemli rol oynayacağı fikrindeler.

Araştırmacılardan John Finnan, Myscanthus’un alternatif enerji üretimi için ideal olduğunu, biyo kütle üretme kapasitesinin çok geniş, olduğunu, az enerji tüketerek çok fazla biyo kütle üretebildiğini söylüyor:

“Myscanthus gibi bitkiler, bu tip alanlarda bir hayli gelişebiliyor. İyi büyüyorlar ve daha sık ve daha fazla çıkıyorlar. En önemli özelliklerinden biri, bu tür topraklarda, verimli topraklarda olduğundan daha fazla biyo kütle üretimine uygun olmaları.”

Bilim adamları, biyo kütle elde edilebilecek uygun ortamı değerlendirmek için fotosentez faaliyetini gözlemliyorlar.
Myscanthus türünün doğal vatanı Asya ve Afrika. Avrupa’da ise mevsim şartları açısından zorluklarla karşılaşılıyor.

Manfred Klaas, Biyolog:“Özellikle de burada, Avrupa’nın kuzeyinde, bahar ve sonbahar aylarındaki serin hava koşulları fotosentezi sınırlayabiliyor. Bu yüzden de bu koşullarda daha iyi fotosentez yapabilecek yeni genotipler bulmaya çalışıyoruz.”

Çimler biyo kütle üretimi dışında, atmosferdeki karbonu da depoluyor

Sıvı nitrojen çimlerde alternatif enerji kaynağı araştırmalarında kullanılıyor. Bilim adamları nitrojeni farklı çim bitkilerinin genetik şifreleri üzerinde yaptıkları çalışmalarda, hava koşullarına en uygun, su taşkınları ya da kuraklığa en dayanıklı olanını bulmakta kullanıyorlar.

Thibauld Michel, Biyoteknolojist: “Bitkiyi önce eziyoruz. Sonra kloroform kullanarak DNA’sını çıkarıyoruz. Bir yandan bitkinin bütün dokularını ve proteinini elde ediyoruz, bir yandan da DNA kodlarını okuyabilmek için moleküllerini alıyoruz. Bu, sonunda bize aradığımız bitki türünü bulmakta yardımcı olacak.”

Son adımda, araştırmacılar, buldukları ürün modelinin Avrupa’daki yetiştiriciler için enerji pazarına sürülecek cinsten olduğunu özellikle de ısınma sistemlerinde kullanılabileceğini söylüyorlar.

Susanne Barth, Bitki Bilimci:“Pratik tarım faaliyetleri için bazı yetiştirme metodlarını iyileştirdik. Biyo kütle çimlerinin nasıl kurutulacağına ilişkin yeni bir yöntem geliştirdik. Üretim sürecinde bu çok önemli bir problemdi.”

Bu çimlerin gerçek bir enerji kaynağı haline gelmesini beklerken bilim adamları bir yandan başka önemli bir değer elde ettiklerini söylüyorlar. Bu sıradışı tür, aynı zamanda büyük miktarda karbondioksit depoluyor.

Michael Jones, Profesör,Trinity Kolej: “Bu bitkiler büyürken aynı zamanda toprakta karbon depoluyorlar. Bu, atmosferden gelen karbonu ayırmanın yollarından biri.”

Kaynak : euronews.com

816 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!