Islanmaz Mayo… Olabilir mi?

Islanmaz Mayo Olabilir mi

Fotoğraf: Yeni tek adımlı bir yöntem, can yelekleri için sıvı geçirmez, daha yüzer bir pamuklu kumaş oluşturuyor. (Amerikan Kimya Derneği)

Yazın gelişi genellikle sahilde geçirilen uzun-tembel günleri, su kayağı ve yüzmeyi çağrıştırır. Can yelekleri ve mayolar ise bu faaliyetler için gerekli parçalardır, ancak iyice kurutulmadıkları takdirde berbat bir küf kokusu oluşabilir. Şu aralar, ACS Applied Materials & Interfaces dergisine rapor veren araştırmacılar, bu uygulamalar için aynı zamanda yağ ve su itici olan bir yüzer pamuklu kumaş oluşturmak amaçlı tek adımlı bir yöntem geliştirdiler.

Su geçirmez ve yağa dayanıklı kumaşlar, düşük sürtünme ve kendi kendini temizleme özellikleri nedeniyle eğlence amaçlı su aktivitelerinde büyük talep görmektedir. Pamuk popüler bir kumaş olmasına rağmen hidrofiliktir, bu nedenle çoğu sıvı ve kir yapısını kolayca bozabilir. Pamuğun geçirimsizliğini iyileştirmek amacıyla daha önceki araştırmacılar, yüksek oranda su ve yağ itici süper amfifobik kaplamalar geliştirdiler. Ancak uygulanması için çok sayıda zaman alıcı adım gerektirdikleri için bu kaplamalar büyük ölçekli üretim için pratik değildi. Diğer bir grup, formüllerine nano parçacıkları dahil etti, ancak bu parçacıkların dökülüp çevreye zarar verme potansiyelinde olduğuna dair endişeler var. Xiao Gong ve Xinting Han, süper sıvı itme özelliklerine sahip olan ve birçok zorlu koşula dayanabilen bir pamuklu kumaş için kaplama yapmanın basit bir yolunu geliştirmek istedi.

Araştırmacılar, dopamin hidroklorür, 3-aminopropiltrietoksisilan ve 1H, 1H, 2H, 2H-perflorodesiltrietoksisilanı bir parça pamuklu kumaşla 24 saat karıştırarak sıvı geçirmez bir kaplama elde etmek için tek aşamalı bir işlemi optimize etti. Üç parçalı bu çözüm sonucunda, kumaşın üzerinde tek tip, koyu kahverengi bir kaplama yapısına ulaşıldı. Testlerde, işlenmiş pamuk bilinen bir çok sıvıyı geçirmedi. Bu yeni çözüm ayrıca iç pamuk liflerini kaplayarak onları da sıvı geçirmez hale getirdi. Diğer testlerde, yalnızca güçlü asit ve tekrarlanan yıkamalar sırasıyla malzemenin su ve yağ direncini düşürebildi. İnce kumla kirlenmiş bir işlenmiş kumaşın suyla temizlenmesi kolaydı ancak su sadece kontrol sürümünü ıslattı. Araştırmacılar, son olarak, kaplamanın kumaşa yapıştığı yerde oluşan nano ölçekli hava cepleri nedeniyle malzemenin kendi ağırlığının 35 katına kadar su üstünde kaldığını açıkladı. Ayrıca araştırmacılar dayanıklı pamuklu kumaşlarının, mayolar ve can yelekleri dahil olmak üzere sürtünmenin azaldığı ve batmama özelliğinin gerekli olduğu uygulamalarda büyük bir potansiyele sahip olduğunu söylüyorlar.

Kaynak: scitechdaily.com

829 Kez Okundu

Kardelen Uzundağ

2017 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya bölümünü kazandım. Şu an 3. sınıf kimya öğrencisiyim. Kimyaya olan ilgim alanın çok geniş olması ve aradığım bir çok soruya cevap bulmamla başladı. İlaç kimyası, organik kimya, kozmetik kimyası, biyokimya başta olmak üzere kimyanın tüm alanlarına karşı merakım var. İnovatif Kimya Dergisi'ne kimya ile ilgili güncel haberleri takip etmek ve bunu diğer insanlara aktarmak amacıyla katıldım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!