İşlenmemiş Malzeme Olarak Karbondioksit

İşlenmemiş Malzeme Olarak Karbondioksit

Bochum’da bulunan Ruhr Üniversitesi’nden araştırmacılar; Kimya endüstrisi için işlenmemiş malzeme olarak fayda sağlayan alkolün içinde çevreye zarar veren CO2’i dönüştürme yolunu buldu. –Reaksiyon mekanizması; Kaiserslautern Teknik Üniversitesi’nden meslektaşlarıyla birlikte Prof. Dr. Lukas Goossen ve Timo Wendling tarafından tanımlandı.

Beklenmedik atık üretimine sebep olan alkol içinde CO2 dönüştürme iki adımlı reaksiyon gerektirmektedir. Problem; enerji için, iki adımlı reaksiyonlarda tepkilerin uzlaştırılması neredeyse imkansızdır. Termodinamik bakış açısından uygun prosesler yapmak amacıyla durağan katalizörler adımlı reaksiyonları kolaylaştırmak için ihtiyaç duyulan bir nesnedir.

Takım, çok sayıda maddeyi test etti ve sonunda gerekli özellikleri olan iki katalizör buldu; birinci reaksiyon adımı için bakır bileşiği ve ikinci adım için rodyum/molibden bileşiği. Ayrıca reaksiyonun gerçekleştiği çözücünün tam bileşimi ve miktarı da önemliydi.

Reaksiyonun İşleyişi; 

Birinci adım tepkimesinde, karboksilasyon olarak adlandırılır, araştırmacılar hidrokarbon bileşiği ve CO2’i birleştirdiler. Bu amaç için; bir proton hidrokarbon bileşiğinden salındı. CO2 molekülü bir asitle sonuçlanan boş bir alanda yerleştirilir. Fazla proton baz tarafından yakalanır. İkinci adımda, hidrojenlenme olarak adlandırılır, asit transfer edilen bir proton tarafından bir alkole dönüştürülür. Temel salınma öncelikle proton alma ve bu çevrimdir.

Takım, hidrokarbon bileşiği fenilasetilenle bu reaksiyonun olabilirliğini kanıtladı. Gelecek çalışmalar, diğer organik bileşenlerle de prensibin olup olmayacağını göstermek zorundadır.

Bu kataliz sistemle, araştırmacılar baz için %40 oranında bir dönüşüm elde etmeyi başardılar. kısa bir süre içinde Resolv Ruhr Uzman Çözünme üyesi Lukas Goossen ” Bu durum; reaksiyon boyunca bazın zarar görmediğini gösteriyor fakat bu proses endüstriyel ölçekte kullanılabilir olması için önemli ölçüde geliştirilmelidir.” diyor ve “ Ekonomik ve çevresel avantaj olabilecek olan kimya endüstrisi için CO2 kullanımının önemli ilk adımını attık.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

764 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!