Bilim İnsanları Kendi Ağırlıklarının 12000 Katını Kaldırabilen Karbon Fiber Yapay Kasları Meydana Getirdi

Bilim İnsanları Kendi Ağırlıklarının 12000 Katını Kaldırabilen Karbon Fiber Yapay Kasları Meydana Getirdi

Fotoğraf : Araştırmacılar, kendi ağırlıklarının 12.600 katını kaldırabilen karbon fiber yapay kasları geliştirdi. Bu düşük maliyetli ve düşük ağırlıktaki kaslar birçok endüstride devrim yaratabilecektir. (Illinois Üniversitesi, Mekanik Bilimler ve Mühendislik Bölümü)

Karbon fiberden üretilen suni kaslar artık kendi ağırlıklarının 12.600 katını kaldırabilmektedir. Bilim adamları, süper güçlü olan yapay kasların nasıl tasarlanacağını özetleyen yeni bir çalışma yayınladılar.

Bu yapay kaslar vücut geliştiricileri bile  kıskandırabilecek özelliktedir.

Karbon Fiber Yapay Kaslar

Illinois Üniversitesi’nden araştırmacılar, yüksek mukavim yapay kasların nasıl yapılacağını ortaya koyan Akıllı Malzemeler ve Yapılar dergisinde bir çalışma yayınladılar. Bu kaslar, 60 MPa’lık mekanik gerilime dayanabilir, yüzde 25 oranında daha güçlü olan çekme vuruşları yapabilir ve kilogram başına 758 jul’a kadar spesifik bir çalışma üretebilmektedir.

Bu özel çalışma toplamı, doğal kasların üretebileceğinden 18 kat daha fazladır. Araştırmadaki bilim adamları, bu araştırmanın üretebileceği faydaları zaten biliyorlar. Bir araştırmacı olan Caterina Lamuta, düşük maliyetli ve hafi olan bu  malzemenin robot, protez, ortez ve insan destek cihazlarını geliştirebileceğini belirtiyor.

Calısmada , araştırmacılar karbon fiber takviyeli siloksan kauçuğundan yapay kasları tasarladılar. Kaslar sarmal bir geometriye sahip olacak şekilde tasarlandı. Kasları çalıştırmak için çok miktarda elektrik gerekmemektedir. 0.4mm’lik bir kas, yarım litrelik bir suyu, minimum elektrik ile bir inçten biraz daha fazla kaldırabilir.

Kaslar, uçlara küçük bir elektrik akımı uygulayarak temasa gecebilir. Bu, daha sonra karbon fiberleri itecek olan silikon kauçuğu ısıtır. Yeni atlasa göre  karbon fiberleri birbirinden ayrıldıktan sonra, kasların çapı genişler ve uzunluklar uzar.,

Soft  Robotlar

Robotik alanında, yapay bir kas yaratmak bir amaç olmuştur. Kasım 2017’de MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı, Harvard’ın Wyss Enstitüsü ile güçlü aynı zamanda  ekonomik bir yapay kas yaratmak için bir araya geldi. Amaç, öğeleri kendi ağırlıklarının  1.000 katı kaldırabilen soft robotlar yaratmaktır.

Onlar, 10 dakikadan daha az bir zamanda uygulanabilen  1 dolardan az maliyetle  hazır olan malzemelerle 10 dakikada kurulabilecek yapay bir kas yaratabildiler. Bir torbanın içindeki yapısal bir iskeleyi kapatarak bir vakum yaratan teknolojiyi kullanır, bu da daha sonra etkisini tamamlamak için hareketini değiştirir.

Hareketini belirleyecek yapay kasların nasıl yapılandığına bağlı olarak  origamiden ilham almıştır.

Kaynak : techtimes.com

625 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!