Ispanak Yapraklarından Yetişmiş İnsan Kalp Dokusu

Sebzeler sağlığınız için yararlıdır, fakat şimdi bir sebzenin kalbine yardım edebilmesi için yeni bir yol var: Yeni bir çalışmanın bulgusuna göre ıspanak yaprakları, insan kalp hücresi rolünü taşıyan bir yapı iskeleti olarak kullanılabilir.

Birkaç deneyde, bilim insanları atan insan kalp hücrelerini, deterjan çözeltisiyle bitki hücrelerinden sıyrılmış ıspanak yaprakları üzerine serperek yetişmesi için bıraktı. Bu konsepti kanıtlar nitelikteki çalışma, pek çok ıspanak yapraklarının araştırmacıların dediklerine göre kalp krizi hastalarını tedavi eden sağlıklı kalp kası katmanlarını yetiştirmek için kullanılabileceğini öneriyor.

Çalışmanın baş araştırmacısı ve Worcester Politeknik Enstitüsü (WPI) Biyomedikal Mühendisliği Profesörü Glenn Gaudette: ‘’Daha yapacak çok işimiz var, fakat şimdiye kadar, bu çok fazla gelecek vaat ediyor.’’ diyor. ‘’Çiftçilerin yüzyıllardır ekip biçtiği verimli bitkilerin doku mühendisliğinde kullanılması alanı kısıtlayarak problemleri çözümleyebilir.’’

Buna ek olarak, araştırmacılar sıvıları ıspanak yapraklarının damarlarından boylu boyunca akıtarak, kan ve oksijeni, dokuları geliştirmek için ulaştıarbileceklerini söylüyorlar.

Çalışmanın baş araştırmacısı ve WPI Biyomedikal Mühendisliği lisans öğrencisi Joshua Gershlak: ‘’Ispanak yaprağına baktığımda, kökü bana aort damarını hatırlatıyor.’’ diyor. ‘’Yani, sıvıları damar boyunca serpmeyi düşündüm.’’

Araştırmacılar ıspanak yapraklarının iyi bir yapı iskelesi oluşturduğunu çünkü bitki hücrelerinin bir kez yıkandığında, geriye selüloz yapısını bıraktığını belirtiyorlar.

Araştırmacılar ‘’Selüloz biyouyumlu ve kıkırdak doku mühendisliği, kemik doku mühendisliği ve yara iyileşmesi gibi geniş çeşitlilikli yenileyici tıbbi uygulamalarında kullanılır.’’ şeklinde çalışmada belirttiler.

Ispanak yapraklarına ek olarak, araştırmacılar bitki hücrelerini maydonoz, yavşan bitkisi ve yerfıstığının kıllı köklerinden ayırmışlardır. Bu bitkilerin yapı iskelesi, ve belki diğerleri, diğer özelleştirilmiş doku yenilemesinin diğer tiplerine yardımcı olabilir.

Hatta ıspanak yapraklarının çok fazla damarları vardır, ve bu onları kalp dokusu için çok uyumlu bir yapı iskelesi yapar. Diğer bitkiler diğer tıbbi uygulamalar için umut vaat etmişlerdir. Yani, dokunmabana bitkisinin “gövdesinin silindirik, oyuk yapısı” bir arter için bir nakledilen doku olarak kullanılabilir. Buna ek olarak, ağaçlardan gelen tahtalar, kuvvetli oldukları için kemik mühendisliğinde kullanılabilir.

Bunlar gibi bitkiler, biyomedikal alanda ekonomik ve çevresel avantajlar sağlayabilirler.

Araştırmacılar, ‘’ Bitki dokusu iskeletlerinin iyi huylu kimyasından istifade ederek, sentetik ve karmaşık kompozit malzemelerin birçok sınırlamasına ve yüksek masraflarına değinebiliriz.” diyor. Bitkilerin büyümesi kolaydır ve çevre dostudurlar.

Bununla birlikte, bu ıspanak iskeletlerinin insan kullanımı için güvenli olup olmadığı ve bazı insanların bitki iskeleti üzerinde yetiştirilen dokulara bağışıklık tepkisinin olup olmadığı görülmelidir.

Kaynak: livescience.com

Okumanızı Öneriyoruz

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı?

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı? Hayatımızı değiştirebilecek ödüllü gen düzenleme aracının arkasındaki bilim: …