İspanya Kömür Madenlerini Kapatıyor, Maden Sendikaları Kutlama Yapıyor

Maden bölgelerinin gelişmesine yardım etmenin iyi bir politika olduğu ortaya çıktı.

ABD kömürü, Trump dönemindeki düşüşünü sürdürmesine rağmen, “kömürle savaş”ı kınayan son öfkeli Amerikan politikacılarını duymamış olabiliriz. Ancak dünyanın geri kalanının çoğunda, savaşın bittiğine dair bir teşhis konulmuş gibi görünüyor.

Guardian, İspanya’nın kömür madenlerinin büyük çoğunluğunu kapatmak için bir anlaşmaya vardığını bildirdi. Ve anlaşma sadece istediği için değil, destekleyici olarak kayıtlı olanlar için de dikkat çekicidir: Kömür madenciliği sendikaları.

Avustralya’daki sendikaların kömür madenlerinin kapanışının kaçınılmaz olduğuna karar vermelerine benzer şekilde, İspanya’daki madenciler, önümüzdeki on yıl boyunca kömür madenciliği bölgelerine erken emeklilik düzenlemesi, çevre restorasyon çalışmaları ve temiz teknoloji şeklinde getirileri olacak olan 250 milyon €’luk anlaşmayı kutluyorlar.

Kömür ekonomisi dünya çapında giderek daha kötü bir hal alıyor gibi görünüyor ve partizanlar Büyük Hükümet düzenlemesini suçluyor olsa da, bu giderek yaşlanan endüstrinin daha ucuz yenilenebilir enerji ve doğalgaz dünyasında enerji depolaması, verimlilik ve akıllı ızgaralar kadar rekabet edemediği anlaşılıyor. Kömürün en kötü olumsuz etkilerinden bazılarıyla karşı karşıya kalan kömür madenciliği toplulukları, bundan sonra ne olacağını düşünmek konusunda mantıklı.. Ve çevreciler bu toplulukları destekleyebilecekleri ve ortak sebepler oluşturabilecekleri yollar konusunda akıllıca davranacaklardır.

Kaynak: treeHugger.com

Author

27 Nisan 1993’te Bursa’da doğdu. Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü mezunu. 2016 yılında tamamladığı lisans eğitimi sırasında “Kimyasal Dezenfeksiyonda Bakterilerin Fizyolojik Özelliklerinin Önemi”, “Atıksulardan Kaynaklı Ağır Metallerin Carassius Gibelio Türündeki Birikimlerinin İncelenmesi” ve “Su Ayakizi” konuları üzerine yoğunlaştı. Mesleğiyle ilgili eğitim ve programlara katılıyor, araştırmayı, yeni şeyler öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi seviyor. Çevre ile ilgili yenilikçi haberleri takip etmeyi ve çeviri yapmayı sevdiği için İnovatif Kimya Dergisi ekibine katılmaya karar verdi.