İzmir Valiliği’nden midye uyarısı!

izmir-valiliginden-midye-uyarisi

İzmir Valiliği, midyelerin içinde bulundukları sudaki kadmiyum, kurşun, civa gibi ağır metal ve kimyasal maddeleri vücutlarında biriktirdiklerini belirterek tüketilmemesi konusunda uyarı yaptı.

Midyelerin içinde bulundukları sudaki kadmiyum, kurşun, civa gibi ağır metal ve kimyasal maddeleri vücutlarında biriktirdiklerini belirten İzmir Valiliği, midye tüketilmesi sonucunda zehirlenme ve hastalıklara yol açacağını bildirdi.

Valilik tarafından yapılan uyarının devamında, “Kimyasal maddeler arasında civa en tehlikesi olup insan vücudundan atılamadığı için zamanla nörolojik bozukluklara neden olmaktadır. Çift kabuklu yumuşakçalarla ilişkili hastalıkların mikrobik sebeplerine bakıldığında insan sağlığına başlıca belirtilerin ateş, aşırı yorgunluk, baş dönmesi, kusma olabileceği gibi Vibrio Vulnificus’un tespit edilmesi durumunda ise ölümcül vakalar da olasıdır. Bu nedenle Körfez’den midye yemeyin” uyarısını yaptı. Sahil Güvenlik Komutanlığı İzmir Körfezi’nde yasa dışı midye avcılığı yaparken yakalanan 79 kişiye 90 bin 146 TL idari para cezası kesti.

Kaynak : denizhaber.com.tr

Okumanızı Öneriyoruz

Kentsel Hava Kirliliği COVID-19’u Daha Ölümcül Yapabilir

Yeni araştırma, hava kirliliğinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Koronavirüs salgınına ölümcül bir etkisi olabileceğini açığa çıkarıyor. …