İzmir Valiliği’nden midye uyarısı!

izmir valiliginden midye uyarisi

İzmir Valiliği, midyelerin içinde bulundukları sudaki kadmiyum, kurşun, civa gibi ağır metal ve kimyasal maddeleri vücutlarında biriktirdiklerini belirterek tüketilmemesi konusunda uyarı yaptı.

Midyelerin içinde bulundukları sudaki kadmiyum, kurşun, civa gibi ağır metal ve kimyasal maddeleri vücutlarında biriktirdiklerini belirten İzmir Valiliği, midye tüketilmesi sonucunda zehirlenme ve hastalıklara yol açacağını bildirdi.

Valilik tarafından yapılan uyarının devamında, “Kimyasal maddeler arasında civa en tehlikesi olup insan vücudundan atılamadığı için zamanla nörolojik bozukluklara neden olmaktadır. Çift kabuklu yumuşakçalarla ilişkili hastalıkların mikrobik sebeplerine bakıldığında insan sağlığına başlıca belirtilerin ateş, aşırı yorgunluk, baş dönmesi, kusma olabileceği gibi Vibrio Vulnificus’un tespit edilmesi durumunda ise ölümcül vakalar da olasıdır. Bu nedenle Körfez’den midye yemeyin” uyarısını yaptı. Sahil Güvenlik Komutanlığı İzmir Körfezi’nde yasa dışı midye avcılığı yaparken yakalanan 79 kişiye 90 bin 146 TL idari para cezası kesti.

Kaynak : denizhaber.com.tr

715 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!