Japon Bilim İnsanları Tavuk Yumurtasının İçinde İlaç Üretiyor!

Japon araştırmacılar, tedavi masraflarını önemli ölçüde azaltmak için,  kanser de dahil olmak üzere ciddi hastalıklarla savaşabilen ilaçları, yumurtasında genetik olarak içeren tavuk ürettiler.

Yomiuri Shimbun’un İngilizce baskısında; bilim adamları tavukları yetiştirerek, güvenli bir şekilde “interferon beta” (skleroz ve hepatit de dahil olmak üzere birçok hastalığı tedavi etmek için kullanılan bir protein türü) üretebildiyse, ilaçların fiyatı önemli derecede düşebilir (şu an birkaç mikrogram için fiyatı 888$) deniliyor.

Gazetenin yayınladığı bildiride, Kansai bölgesindeki Ulusal Gelişmiş Endüstriyel Bilim ve Teknoloji Enstitüsündeki (AIST) araştırmacılar; bu işlemi, tavuk sperminin öncü hücrelerine interferon beta üreten genleri getirerek başlattılar.

Daha sonra bu hücreleri, yumurtaları döllemek ve bu genleri miras alan tavukları meydana getirmek için kullandılar, yani bu tavuklar, hastalıklarla mücadele eden yumurta yumurtlayabiliyor.

Çalışmanın raporuna göre, şuanda bilim adamlarının, yumurtalarında ilaç bulunan ve neredeyse her gün yumurtlayan üç tane tavukları var.

Gazeteye göre araştırmacılar, bu ilacı ilaç firmalarına satarak, bu tür ilaçların fiyatlarını yarı yarıya azaltmayı planlıyorlar, bu nedenle firmalar bunu ilk önce araştırma malzemesi olarak kullanabilirler.

Bu nedenle tüketicilerin bir süre beklemesi gerekebilir, çünkü Japonya yeni veya yabancı farmasötik ürünlerin tanıtımında, rutin olarak tamamlanması yıllar süren tarama süreçleri ile ilgili sıkı bir mevzuata sahiptir.

Ancak gazetede bildirilen habere göre ekip, bu teknolojik atılımın sonunda ilacın maliyetini mevcut fiyatının yüzde 10’una indirmesine yardımcı olacağını umuyor.

Enstitüdeki yetkililere yorum için ulaşılamadı.

Kaynak: phys.org

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.