Kadın cinayetine karşı akıllı yelek

kadin-cinayetine-karsi-akilli-yelek

Akıllı tekstil, şiddete maruz kalan ve tehdit altındaki kadınlara çare olacak. MKS Devo’nun sahibi Korgün Şengün, “Kurşun ve bıçak darbesi geçirmeyen yelek ürettik. Bunlardan 100 tanesini devlete hediye etmek istiyoruz” dedi.

Türk şirketlerinin son yıllarda kimya teknolojileri alanında katettiği yol, akıllı tekstile de pozitif yansımaya başladı. Kirlenmeyen, su tutmayan, buruşmayan ve hatta yanmayan kumaşlardan sonra şimdi de kurşun geçirmeyen giysiler üretilmeye başlandı. 12 yıl önce bir kimya teknoloji firması olarak kurulan MKS Devo’nun 3 yıldır Saltysardine markasıyla uğraştığı akıllı tekstil işinde üretmeye başladığı kurşun geçirmeyen yeleği, Türkiye’nin kanayan yarası kadın cinayetlerine merhem olacak nitelikte.

Hediye Etmek İstiyoruz

Multiaxiyel para amid maddesi kullanılarak elde edilen kumaşın 40 kat haline getirilmesiyle üretilen “Cankor” isimli yelek, özellikle üst batın cinayet vakalarında etkili oluyor. MKS Devo’nun Yönetim Kurulu Başkanı Korgün Şengün, kadın cinayetlerinin son yıllarda gittikçe arttığını belirtti. Şengün, hem duyarlı bir vatandaş hem de akıllı tekstil işinin içinde olan bir girişimci olarak 3 yıldır bu konu üzerinde çalıştıklarını söyledi. İlk etapta bu yeleklerden 100 tane ürettiklerini açıklayan Şengün, “Bunları devletimize, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımıza tehdit altındaki kadınlara vermeleri için hediye etmek istiyoruz” dedi.

Üst Batın Vakaları Önde

Kadın cinayetlerinin genellikle üst batın bölgesinden işlendiğine dikkat çeken Şengün, “Mermi tıpkı iğne gibi gücü sadece bir noktaya düşürür. Oysa bu yelekte kullandığımız malzeme baskıyı dağıtıyor. Baskı bir yumruk gücüne dönüşüyor. Yeleği beş metreden 9 mm’lik silahla test ettik. Başarılı oldu. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, üst batın vakalarında 100 kişi içinden 90’ı bu yelekle kurtulur” diye konuştu. Ordu ve polis teşkilatlarının çelik yelek kullandığını hatırlatan Şengün, “Bu ürünlerin dizaynları bambaşka, robocop gibi. Bizim ürettiğimiz yelek ise ergonomik yapısıyla günlük kullanıma uygun olarak tasarlandı” dedi.

Çelik Olandan 9 Kilo Daha Hafif

“Cankor ” adı verilen yelek, patent dünyasında günlük kullanıma uyarlanan “faydalı model” olarak adlandırılıyor. Tehlike altındaki kadınların olası şiddet hareketlerine karşı korunmasını amaçlıyor. Korgün Şengün’ün verdiği bilgiye göre, profesyonel kurşun geçirmez yeleklerle mukayese edildiğinde her türlü günlük kıyafetin üzerine rahatça giyilebilir bir dizayna sahip. Günlük hareketlerde kimsenin farketmesine fırsat vermeyip dikkat çekmeden kullanılabilmesi için birçok testten geçiriliyor. Kullanılan teknolojinin ilk adımı “para amid elyafın multiaxiel tekniği ile dokunması” ile elde edilen kumaş. Bu kumaş üstüne düşen mermi, bıçak darbesi gibi noktasal yükü birçok yöne dağıtarak tahrip gücünü azaltıyor, akıllı bir kumaş olarak tepki veriyor. İkinci adımda ise bu kumaşlar 40 kat haline getirilip bu sayede ilk katta dağıtılan gücün bir sonraki kata azalarak ve takip eden katlarda ise tahrip etkisini ortadan kaldırarak dizayn ediliyor. Üçüncü adımda, elyafa hava, güneş ve ışıkla irtibatını kesmek ve uzun süreli dayanımını artırmak üzere kaplama yapılıyor. Son aşamada ise bu akıllı tekstil uygun bir dizaynla günlük kullanımlık bir yelekle buluşturuluyor. Cankor’un toplam ağırlığı 1 kilo 800 gram. Şengün, “Güvenlik güçlerinin çelik yeleklerinin 5-11 kilo arasında olduğu düşünülürse bizim teknolojimizin değeri daha çok ortaya çıkıyor” dedi.

Kaynak : ahaber.com.tr

19 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasaktır!