Kahverengi Yağ, Metabolik ve Kardiyovasküler Hastalıklara Karşı Koruyor

Kahverengi Yağ, Metabolik ve Kardiyovasküler Hastalıklara Karşı Koruyor

Fotoğraf: Mitokondri açısından zengin ve her tarafa dağılmış lipid damlacıkları içeren bir kahverengi yağ hücresi

Beyaz yağ hücreleri fazla enerjiyi depolar. Kahverengi ve bej yağ hücreleri ise termojeniktir ve enerjiyi ısı olarak dağıtır. Bu, vücutlarında yüksek oranda kahverengi yağ hücrelerine sahip bireylerin daha sağlıklı olup olmadığı sorusunu ortaya çıkarır. Nature Medicine dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmaya göre kahverengi yağ hücresi oranı yüksek olan bireylerde daha az kardiyometabolik hastalık, tip 2 diyabet, dislipidemi, koroner arter hastalığı, serebrovasküler hastalık ve hipertansiyon görülüyor.

Rockefeller Üniversite Hastanesi’nden Dr. Paul Cohen, “Bulgular, terapötik fayda için kahverengi yağın önemli olduğunu gösteriyor.” dedi.

Çalışmada, araştırmacılar 52487 hastanın 134529 pozitron emisyon tomografisi taramalarını incelediler. Hastaların yaklaşık %10’unda kahverengi yağ vardı.

Dr. Cohen, “Bu oran muhtemelen gerçekten daha düşük çünkü hastalara soğuk maruziyet, egzersiz ve kafein tüketimi gibi kahverengi yağ aktivitesini arttıran aktivetelerden kaçınmaları söylenmişti.” dedi.

Vücudunda kahverengi yağ tespit edilen katılımcılar arasında bazı  kronik hastalıklar daha az yaygındı. Örneğin, vücudunda kahverengi yağ hücreleri saptanamayan katılımcıların %9,5’inde tip 2 diyabet görülürken vücudunda bu tarz hücreler bulunan katılımcılarda ise bu oran %4,6’ydı.

Benzer şekilde, vücudunda kahverengi yağ hücreleri saptanamayan katılımcıların %22,2’sinde yüksek kolesterol görülürken vücudunda bu tarz hücreler bulunan katılımcılarda bu oran sadece %18,9’du. Aynı durum hipertansiyon, konjestif kalp yetmezliği ve koroner arter hastalığı oranlarında da görüldü. 

Bir başka şaşırtıcı bulgu, kahverengi yağın obezitenin sağlığa olumsuz etkilerini azaltmasıydı. Obez kişilerde kalp ve metabolik hastalık riski, obez olmayan kişilere göre yüksektir. Fakat vücudunda kahverengi yağ hücreleri bulunan obez kişilerde bu riskin, obez olmayan bireylerle aynı olduğu gözlemlendi. Dr. Cohen, “Kahverengi yağ, vücudu beyaz yağ hücrelerinin zararlı etkilerinden koruyor.” dedi.

Araştırmacılar, kahverengi yağ hücrelerinin sağlığa faydaları ile ilgili birçok tahminde bulundu. Örneğin, araştırmacılara göre kahverengi yağ hücrelerinin tip 2 diyabet riskini azaltmasında kalori yakmak için glikoz tüketerek kan şekeri düzeylerini düşürmesinin etkili olabilir. Hormonal sistemle alakalı olan hipertansiyon gibi diğer hastalıklarda ise kahverengi yağın rolü daha gizemlidir.

Dr. Cohen’a göre kahverengi yağ dokusunun, glikoz tüketmenin ve kalori yakmanın yanı sıra diğer organlara hormonal sinyal göndermesi de muhtemel.

Kaynak: sci-news.com

26 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasaktır!