Kanser hastasına özel ilaç dönemi

kanser-hastasina-ozel-ilac-donemi

Sydney’deki Royal North Shore Hastanesi’nde kanser hastalarından alınan tümörlerin yapısına uygun kanser ilacı geliştirilmeye başlandı. Buna göre her kanser hastası için tümörün özelliklerine uygun kişisel ilaçlar geliştiriliyor.

Bu özel kanser tedavi yönteminin insanlar üzerindeki deneme aşamasından önce, aynı yöntem ileri derecede kanser hastası köpekler üzerinde denendi. Denemelerde, kanserli köpeklerin hemen hepsinin yaşam sürelerinin uzadığı görüldü. Şimdilik 21 ileri derecede kanser hastası üzerinde denenen yeni yöntemde, RGSH’K isimli bir ilaç kullanılıyor. Deneme aşamasındaki bu programa katılan hastaların, kanserli tümörleri alınarak bir tümör bankasında tutuluyor. Hastanın tedavisi öncesi bu tümör üzerine çeşitli denemeler yapılıyor. Sonrasında tedavi için başka şansı kalmayan bu hastalara tümörün özelliklerine göre oluşturulmuş özel bir ilaç enjekte ediliyor. Bu ilaç hastanın kendi tümöründen üretiliyor ve yine hastanın kendi bağışıklık sisteminin kanserli hücrelere karşı harekete geçmesi hedefleniyor.

Kaynak : meydangazetesi.com.tr

Okumanızı Öneriyoruz

Kişisel Koruyucu Ekipman İçin En Etkili Polimerler Aranıyor

Fotoğraf: Parçacıların farklı malzeme tiplerine farklı olarak nasıl bağlandığını göstermek için floresan kullanma. Kredi: Morgan …