Kanser İmmünoterapisinde Daha Fazla Seçeneğin Ortaya Çıkarılması

Kanser İmmünoterapisinde Daha Fazla Seçeneğin Ortaya Çıkarılması

Küçük moleküller için yüksek verimli tarama platformu.

Kanser immünoterapisinin daha fazla kişiye yardım etmesini istiyorsanız küçük düşünün.

Kontrol noktası inhibitörleri olarak bilinen başlıca bir kanser immünoterapi maddesi sınıfı, kanser hücrelerinin uyutulması için bu hücreleri uyuşturan bağışıklık hücrelerini canlandırır ve aktivitelerini artırır. Bu maddeler genellikle antikorlardır: vücutta kolayca dağılmayan, oldukça özel ve büyük proteinlerdir.

Bilim insanları bağışıklık hücrelerinin kanser hücrelerini öldürmelerine yönelik yeteneklerini artırmak istiyorsa daha geleneksel bir yöntem olan ve “küçük moleküller” içeren geniş kütüphaneler gibi birçok potansiyel araç kullanmalılar. İhtiyaç duydukları tek şey binlerce ilacı taramak için bir platform oluşturmak.

Bu, Emory araştırmacılarının yeni yayımladıkları bir makale olan Cell Chemical Biology’de bildirdikleri bir sonuçtur. Bunun yanında IAP antagonistleri olarak adlandırılan ve bunlardan birinin şu anda klinik deneylerde kullanıldığı bir ilaç sınıfının kendi sistemleri içerisinde kanser hücrelerine karşı bağışıklık aktivitesini teşvik edebileceğini gösterdiler.

Kontrol noktası inhibitörleri birkaç kanser türü için FDA tarafından onay almış olsa da birçok hasta bunlardan faydalanamamaktadır. Bağışıklık tepkisinin başka kısımlarını gevşeten ilaçların bulunuşu özellikle de kontrol noktası inhibitörlerinin kendileri tarafından etkisiz bir hale getirildiği kanser türlerine karşı  etkinliği artırabilir.

Yazar ve Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Kimyasal Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı olan Profesör Doktor Haian Fu,  kanser immünoterapisinde ilaçların keşfi için yapılan çalışmaların çoğunlukla antikorların kolayca ulaşabileceği hücrelerin dışındaki düzenleyici moleküllere odaklandığını söylüyor.

Fu, “Bu, kanser immünoterapisi için yüksek verimliliğe sahip bir tarama sağlayan güçlü bir ko-kültür sistemidir” diyor. “Hücre içinde birçok hedef var. Hücre içi hedeflere ışık tutmak istiyoruz.”

Fu ile birlikte çalışan öğretim görevlisi Xiulei Mo ve meslektaşları bazı bileşiklerin, kanser hücrelerinin büyümesini bastıran insan bağışıklık hücrelerinin etkinliğini artırıp artıramayacağına test edebilen bir sistem yarattılar. Buna “Yüksek Verimli İmmunomodulatör Fenotipik Tarama Platformu (HTiP)” diyorlar.

HTiP sistemi büyümeyi destekleyen bir mutasyon taşıyan kanser hücresi ve insan bağışıklık hücresi karışımını kullanır. Emory araştırmacıları iyi bilinen bir onkogen (kontrolünü kaybetmiş protein kodlayan ve kanser gelişiminin başlangıcında rol oynayan genler) olan KRAS ile başladılar ve kanser hücrelerinin (kolon ve akciğer kanseri hücreleri) etkinliğini KRAS mutasyonu içerenlerle ve içermeyenlerle karşılaştırdılar. KRAS mutasyonunun varlığı bağışıklık sistemini baskılıyordu ve Emory sisteminde bu, KRAS mutasyonunun kanser hücrelerini öldüren insan bağışıklık hücrelerine karşı direnç sağladığı anlamına geliyor.

Mo, ilaçlarda kullanılan birinapant olarak bilinen bir molekülü izole ederek bilinen yaklaşık olarak 2000 bileşikli bir kütüphaneyi taradı. Bu molekül kendi başına kanser hücrelerine karşı çok az şey yaparken kanser hücrelerine karşı olan bağışıklık hücrelerinin etkinliğini artırdı. Birinapant, önceden antikanser etkinliği için araştırılan ve IAP antagonistleri adı verilen bir ilaç sınıfının parçasıdır.

Fu, “Bu, bağışıklığı artıran maddeler olarak ilgi düzeylerinin güçlü olduğunun bir kanıtıdır.” diyor. “Sistemimizin zamanında doğrulanmasıydı.”

Aslında, birinapant bir kontrol noktası inhibitörü ile kombinasyon halinde  test edilmektedir. Araştırmacılar diğer iki IAP antagonistinin aynı sistemde benzer etkilere sahip olduğunu gösterdi.

Tarama platformu KRAS bağışıklık sistemini baskılayıcı tedavi mekanizmasından veya hatasız bir bağışıklık hücresi tipinden bağımsızdır. Fu, çoğu kontrol noktası inhibitörünün sitotoksik T hücreleri üzerinde etkili göründüğünü ancak tarama platformunun bağışıklık hücresi tiplerinin bir kombinasyonunu kullandığını söylüyor.

“Sistemimizdeki etki, bu hücre tiplerinin herhangi birinden veya hepsinden gelebilir” diyor. “Uyarlanabilir veya doğal tepki.”

Gereken tek şey, bir bileşiğin KRAS mutasyonunun etkisini tersine çevirmesidir. Fu, diğer onkojenik mutasyonların etkilerini test etmek veya belirli bir tümör antijenine özgü bağışıklık hücresi tipine odaklanmak için sistemin kolayca modifiye edilebileceğini söylüyor. Ekibi aynı zamanda tarama alanını genişletmeyi planlıyor çünkü 2000 bileşik potansiyel ilaç sayısına göre oldukça yetersiz.

Kaynak : sciencedaily.com

430 Kez Okundu

Simge Kostik

İzmir Yüksek Teknolojisi Enstitüsü, Kimya Mühendisliği Bölümü yüksek lisans öğrencisiyim. Çalışma alanımı yakıt teknolojisi ve enerji sektörleri oluştursa da kimyanın her alanıyla ilgili araştırma yapmaya ve kendimi geliştirmeye açığım. Bir konuda her şeyi bilmek yerine her konudan bir şey bilmeyi ve öğrenirken öğretmeyi amaç edindim, bu amaç sayesinde de 2017 yılında İnovatif Kimya Dergisi'nde çeviri yapmaya başladım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!