İklim Değişikliği: LED Işıklandırma Amerika’nın Enerji Talebini Azaltıyor

Tek bir düşük enerjili LED ampulün takılması, gezegenin aşırı ısınmasına neden olan karbon emisyonlarının azaltılmasında önemli bir katkı sağlayabilir.

Ancak milyonlarca insan LED’i seçerse, o zaman toplu bir ustalıkla, çabaları İngiltere’nin enerji talebinde küçük ama önemli bir etki oluşturacaktır.

Çalışmalar gösteriyor ki ürünleri daha verimli hale getirmek – diğer faktörlerle birlikte – CO2 emisyonlarını azaltmada yenilenebilir enerjiden biraz daha fazla etkilidir.

Aradaki fark, göz alıcı yenilenebilirlerin manşetlerden düşmemesidir. Bununla birlikte, enerji verimliliği genellikle göz ardı edilir veya küçümsenir.

Bunu kim söylemektedir?

Hükümetin açıkladığı rakamların yeni analizi çevre analiz sitesi Carbon Brief’ten geliyor.

Yazar, ampul, buzdolabı, elektrikli süpürge ve diğer cihazlardaki AB ürün standartlarının enerji talebini azaltmada önemli bir rol oynadığını dile getirmiştir.

Geçici hesaplamalar, İngiltere’de elektrik üretiminin 2005 yılı civarında zirveye ulaştığını göstermektedir. Ancak kişi başına üretim şimdilerde 1984 seviyesine kadar inmektedir (kişi başına yaklaşık 5 megavat/saat).

Ne Kadar Karbon Azaltılmıştır?

Kömür kaynaklı enerjiden yenilenebilir enerjilere yapılan büyük değişimin, İngiltere’nin karbon emisyonlarını azaltma hedeflerine ulaşmasında yardımcı olduğu yaygın olarak bilinmektedir.

Raporda, yenilenebilir enerji kullanımının fosil yakıt enerjisini 2005 ile şimdi arasında 95 terawatt saat (TWh) eşdeğeri azalttığı belirtiliyor. Ve geçen yıl yenilenebilir enerji kaynakları İngiltere’de elektrik üretiminin % 33’ünü sağlamıştır.

Ancak bu arada enerji verimliliği, enerji talebinin 103 TWh azalmasına katkıda bulunmuştur. Başka bir deyişle, karbon azaltım mücadelelerinde verimlilik şimdiye kadar kazanmıştır. Üstelik, rüzgar ve güneşin aksine verimliliğin etkisi tartışılmazdır.

Endüstri Ne Rol Oynadı?

Enerji verimliliği hikayesi sadece haneler için geçerli değildir. Firmalar arasında da büyük adımlar atılmıştır. Büyük süpermarketler, aydınlatma ve soğutma performansını artırmak için çok çalışmıştır.

Şirketler ve bireyler daha az enerji kullandıkları için, enerji fiyatlarındaki artışı telafi etmiş, böylece fiyatlar yükselirken, faturalar da düşmüştür.

Buna karşın sorun karmaşıktır. Avrupa’da kablolarla ithal edilen enerji, nüfus artışı ve eski enerji yoğun sektörlerdeki değişiklikler gibi diğer faktörlerin de dikkate alınması gerekmektedir.

Verimliliğin Yıldızının Parlamasına İzin Verilmeli mi?

Carbon Brief’ten Simon Evans BBS Haber’e: “Resim her ne kadar karmaşık olsa da, enerji verimliliğinin İngiltere’nin karbonu gidermesine yardım etmede büyük bir rol oynadığı açık – ve sahip olması gereken bir tanıma sahip olduğunu sanmıyorum.

“Buzdolabınızı B veya C dereceliden A ++ dereceli olanla değiştirdiğinizi farz edelim. Bu, enerji kullanımınızı yarı yarıya azaltabilir, bu yüzden oldukça önemlidir.”

İngiltere hükümeti sürekli olarak enerji verimliliğini desteklediğini söylese de kampanyacılar bundan fazlasını yapabileceğini söylemiştir. Medyada çok az yer almasına karşın BM’nin iklim organı, enerji verimliliğini ana politika hedefi olarak destekliyor.

Ancak verimliliği destekleyenler, uçak ve arabalardan bilgisayar ekranlarına ve donduruculara kadar her şey için verimlilik standartlarını yükseltmenin, halkın yaşam tarzı seçimlerinin kısıtlamaları ile yüzleşmenin acısını çekmeden en iyi karbon azaltımını sunduğunu savunuyorlar.

Enerjinin Korunması Derneği’nden Joanne Wade BBC News’e “Bu rakamları daha önce görmemiştim ama şaşırmadım.

“Enerji verimliliğindeki büyük gelişme tamamen göz ardı ediliyor. İnsanlar bunu fark etmedi, çünkü verimlilik artarsa, hala istedikleri enerji hizmetine sahip olabilirler. Sanırım kimsenin fark etmemesi gerçeğinin onun cazibesinin bir parçası olduğu konusunda gönülsüzce hemfikir olmalıyım. ”

Bilim insanları, hükümetin uyguladığı enerji verimliliğinin, aşırı ısınan bir gezegenin çok yönlü sorunuyla başa çıkmak için gereken bir dizi iyileştirmeden yalnızca biri olduğuna dikkat çekecektir.

Kaynak: bbc.com

Author

27 Nisan 1993’te Bursa’da doğdu. Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü mezunu. 2016 yılında tamamladığı lisans eğitimi sırasında “Kimyasal Dezenfeksiyonda Bakterilerin Fizyolojik Özelliklerinin Önemi”, “Atıksulardan Kaynaklı Ağır Metallerin Carassius Gibelio Türündeki Birikimlerinin İncelenmesi” ve “Su Ayakizi” konuları üzerine yoğunlaştı. Mesleğiyle ilgili eğitim ve programlara katılıyor, araştırmayı, yeni şeyler öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi seviyor. Çevre ile ilgili yenilikçi haberleri takip etmeyi ve çeviri yapmayı sevdiği için İnovatif Kimya Dergisi ekibine katılmaya karar verdi.