Kanser Tedavisinde Umut Veren Yeni İlaç

4 Şubat Dünya Kanser Günü, kansere karşı farkındalığı artırmak, kanserden korunma, teşhis ve tedavi sürecinde insanlara destek olmak için bir fırsat olarak görülüyor. Tıp dünyasıysa, tedavisi son derece zor olan ve hızlı yayılan bazı kanser türlerini hedef alan yeni bir ilaç geliştiriyor

İlaç firması Pfizer ve küçük bir biyoteknoloji şirketi güçlerini birleştirerek hızlı yayılan kimi kanser türlerine karşı yeni bir ilaç geliştirdi. Tedavisi zor olan bu kanserlerin tekrarlama olasılığı çok yüksek. Fare ve maymunlar üzerindeki deneylerde olumlu sonuçlar alan firmalar, insanlar üzerindeki deneylere başlamak üzere.

Pfizer’in New York’taki araştırma merkezinde çalışan Marc Damelin, amaçlarının kanserin kökünü kazımak olduğunu söylüyor. İlacı tümörün köklerini hedef alması için geliştirdiklerini belirten uzman, “Bu kemoterapi, kanser hücrelerinin kökünü öldürüyor” diye de ekledi.

Kanserle mücadele eden bir antikor da olan ilacın iki etkisi var. Uzmanlar, antikora, bir protein molekülü olan kemoterapi ilacını da ekledi. Antikor, büyümekte olan kanser hücresine yapışıyor ve hücrenin büyümesini engelliyor. Kemoterapi ise hücreyi öldürüyor.

Damelin, deneme kapsamında yumurtalık kanseri olan hastaların yüzde 30‘unun ilaca olumlu tepki verdiğini söylüyor. Diğer bütün yöntemler, bu hastalarda başarısız olmuştu.

Yeni ilacın standart kemoterapinin yerini alması bekleniyor. Hedef tümöre kilitlendiği için, daha az zehirli olan ilacın yan etkileri de daha az.

Uzmanlar, işe yaradığı takdirde ilacın prostat, mide, yutak ve kan kanseri gibi başka kanser türlerinin tedavisinde de kullanılabileceğini söylüyor.

İnsanlar üzerindeki daha kapsamlı deneylerin bu yıl başlaması bekleniyor. İlacın, tedavisi zor kanser türleriyle mücadele edenlerin hayatını kurtarması mümkün olabilir.

Kaynak : amerikaninsesi.com

611 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!