Nanoalaşımlar Yakıt Hücrelerinde Saf Platinden 10 Kat Daha Verimli!

Nanoalaşımlar Yakıt Hücrelerinde Saf Platinden 10 Kat Daha Verimli

Yaklaşık 50 yıldır yakıt hücresi arabaları olmasına rağmen gelişmeler ticari bir atılıma izin vermedi. Günümüz yakıt hücrelerindeki katalizler yüksek miktarda dünyanın en pahalı metallerinden olan platin gerektiriyor.

“Yakıt hücrelerinde verimli katalizlerin yüksek ölçekte üretimi için nano bazlı bir çözüm gerekiyor. Bizim yöntemimizle, en çok katalize ihtiyaç duyan reaksiyonlar da bile sadece 10’da 1 kadar platin yeterli oluyor. Bu sayede bir yakıt hücresi için gerekli olan platini %70 kadar azaltılabilir.” Diyor Chalmer Teknoloji Üniversitesi Fizik Departmanı’nda araştırmacı Björn Wickman.

Eğer bir yakıt hücresinde bu seviyede verimlilik almak mümkünse, gerekli olan platin miktarı sıradan bir arabanın katalitik konvertörüyle kıyaslanabilir hale gelir.

“Umarız, bu çalışma fosil yakıtların yerine yakıt hücrelerinin kullanımı yaygınlaştırarak batarya ile çalışan arabaların tamamlayıcısı olabilir” diye ekliyor Björn Wickman.

Geçmiş araştırmalar platini, itriyum gibi başka metallerle karıştırarak yakıt hücresindeki platin miktarını azaltmanın mümkün olduğunu gösterdi. Ancak o zamandan beri hiç kimse bu metallerle nano parçacık formunda geniş ölçekli üretime uygun bir alaşım yaratmayı başaramadı. En büyük problem itriyumun platin ile alaşım oluşturmak yerine oksitlenmesi.

Bu problem şu anda Chalmers araştırmacıları tarafından, metalleri bir vakum odasında püskürtme tekniğiyle birleştirme ile çözüldü. Sonuç, itriyum ve platinin yeni alaşımın nanometre inceliğinde, yüksek ölçekte üretime uygun filmi oldu.

Bu yeni materyali kullanmak için, günümüz yakıt hücrelerinin bir miktar değişmesi gerekiyor, ancak bunu yapmak inanılmaz fırsatlar yaratıyor.

“Doğal kaynaklarımız daha iyi kullandıkça hem doğayı kurtarıyor hem de maliyetleri azaltıyoruz. Yakıt hücreleri hidrojen ve oksijen kullanarak kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviriyor- ürün olarak sadece su oluşturarak. Yakıt hücrelerinin taşımacılık sektöründe, taşınabilir elektroniklerde ve enerjide sürdürülebilir bir çözüm olmak için büyük potansiyelleri var.” diyor Chalmers Fizik Departmanı araştırmacısı Niklas Lindahl.

Kaynak: sciencedaily.com

784 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!