Kanser Tespiti için Yeni Yol : Kan Örneği

Kanser Tespiti için Yeni Yol : Kan Örneği

Fotoğraf : Bir damla kan eşdeğeri numune kullanılmasıyla; kan trombositleri için yeni bir RNA testi, kanseri saptamak için kullanılabilir.

Kan trombositleri ile ilgili yeni bir RNA testi, bir damla kan eşdeğeri bir numuneyi analiz ederek; bunu kanserin yerini saptamak, sınıflandırmak ve tespit etmek için kullanabilir. Kan trombositlerinin kan bazlı RNA testleri için; bu yeni yöntem kullanılarak araştırmacılar kanseri % 96 doğrulukla tespit edebildi. Bu çalışma İsveç’teki Umeå Üniversitesi’nde geçtiğimiz günlerde Cancer Cell Dergisi’nde yayınlandı.

Umea Üniversitesi kanser araştırmacısı ve makalenin yazarı, Jonas Nilsson’a göre “Erken bir evrede kanseri tespit edebilmek hayati önem taşıyor. Gelecekte akciğer kanseri teşhisinde, gereksiz bir invaziv hücre dokusu örneği oluşturan kanseri saptamada tamamen yeni kan temelli biyopsi yönteminin nasıl kullanılabileceğini inceledik. Bu çalışma da, kan bazlı biyopsilerin, hemen hemen tüm kanser türlerinin erken teşhis edilmesi için muazzam bir potansiyele sahip olduğu tanımlandı”.

Bu çalışmada, Hollanda ve ABD’li araştırmacılarla yapılan araştırmalara dayanarak, Umeå Üniversitesi’nde ki araştırmacılar, trombosit denilen kan bölümünde kan bazlı RNA testlerinin yeni bir yönteminin kanseri saptamada ve sınıflandırmada nasıl kullanılabileceğini araştırdı.

Sonuçlar; örnekleme için kan trombositlerinin tam ve kolayca erişilebilen bir kan kaynak oluşturabileceğini ve dolayısıyla kanseri teşhis etmede ve tedavi yönteminin seçiminde kullanılabileceğini göstermektedir.

Kanserin farklı türlerine sahip olan 228 kişi, kanser bulgusu göstermeyen 55 kişi olmak üzere toplam 283 kişiden kan örneği alındı. Kan örneklerinin RNA profillerini karşılaştırarak, araştırmacılar hastalar arasında % 96’lık bir doğrulukla kanser varlığını tespit edebiliyorlardı. Araştırmada kanserin erken tespit edildiği 39 hastadan % 100’ünün durumları tanımlanıp sınıflandırıldı.

Aynı yöntemle yapılan takip testlerinde araştırmacılar akciğer, göğüs, pankreas, beyin, karaciğer, kolon ve rektumda kanser teşhisi konan hastalarda %71’e kadar eşsiz bir doğruluk ile tümörlerin başlangıç noktasını saptayabilirler. Numuneler, ayrıca tedavi yönteminin seçiminde çok yararlı olabilecek alt bölümlerde kanser formundaki moleküler farklılıklara bağlı olarak sıralanabilir.

Kaynak : sciencedaily.com

221 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!