Kanserle Mücadelede Nanotheranostiklerle Fototermal Tedavi ve Fotoakustik Görüntüleme

Hafif bir enerjinin ısıya (fototermal terapi, PTT) veya ses enerjisine (foto-akustik görüntüleme, PAI) noninvatif olarak dönüşümü, kanser tedavisi ve teşhisi için yoğun olarak araştırılmıştır. Nanokarterlerden yararlanılarak, PAI ve PTT’nin klinik öncesi verimliliğini arttırmak için hem görüntüleme hem de terapötik fonksiyonların geliştirilmiş tümör birikimi ile birlikte kapsamlı bir şekilde çalışılmıştır.

Bu derlemede, ilk olarak inorganik ve organik nano fototermal transdüksiyon ajanlarının (PTA’lar) gelişimini ve uygun lazer dozunu uygulamak, görüntüleme teknikleri ile tedaviyi yönlendirmek, ikinci NIR penceresinde absorbsiyonu olan PTA’ları geliştirmek dahil PTT sonuçlarını iyileştirmek için stratejileri özetlemekteyiz. , fototermal dönüşüm verimliliğini arttırmak (PCE) ve ayrıca tümörlerde PTA’ların birikmesini arttırmak.

İkincisi, PTT’yi kanser tedavisindeki diğer tedavilerle birleştirmenin avantajlarını sunuyoruz.

Üçüncü olarak, kanserle ilişkili araştırmalarda ortaya çıkan PAI uygulamaları örneklenmiştir. Son olarak, PTT ve PAI’nın kanserle mücadelede özellikle de onların klinik çevirisi ile ilgili perspektifleri ve zorlukları tartışılmaktadır. Dikkat çekici özelliklere sahip PTT ve PAI’nin gelecek nesil non-invaziv kanser tedavi  tekniklerini umut verici hale getireceğine ve kanserlerle mücadele yeteneğni i geliştireceğine inanıyoruz.

Kaynak : rsc.org

Yorumlar

About İpek Alpan Akhtar

İlkokul eğitimini Ankara'da, ortaokul ve lise eğitimini Bursa'da tamamladı. 1990 yılında İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği'ne girdi. Lisansını tamamladıktan sonra yerli ve yabancı sermayeli tekstil üretim firmalarında görev aldı. Yurt dışında bilfiil 5 sene ve üstü kendisine ait firmasında ithalat ve ihracat konuları da dahil olmak üzere yöneticilik yaptı. Halen tekstil, otomotiv ve çelik sektörüne dayanıklı özel kauçuk üretim ve teknolojisinde aktif rol oynamaktadır.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Send this to a friend