Kanserle Mücadelede Nanotheranostiklerle Fototermal Tedavi ve Fotoakustik Görüntüleme

Kanserle Mücadelede Nanotheranostiklerle Fototermal Tedavi ve Fotoakustik Görüntüleme

Hafif bir enerjinin ısıya (fototermal terapi, PTT) veya ses enerjisine (foto-akustik görüntüleme, PAI) noninvatif olarak dönüşümü, kanser tedavisi ve teşhisi için yoğun olarak araştırılmıştır. Nanokarterlerden yararlanılarak, PAI ve PTT’nin klinik öncesi verimliliğini arttırmak için hem görüntüleme hem de terapötik fonksiyonların geliştirilmiş tümör birikimi ile birlikte kapsamlı bir şekilde çalışılmıştır.

Bu derlemede, ilk olarak inorganik ve organik nano fototermal transdüksiyon ajanlarının (PTA’lar) gelişimini ve uygun lazer dozunu uygulamak, görüntüleme teknikleri ile tedaviyi yönlendirmek, ikinci NIR penceresinde absorbsiyonu olan PTA’ları geliştirmek dahil PTT sonuçlarını iyileştirmek için stratejileri özetlemekteyiz. , fototermal dönüşüm verimliliğini arttırmak (PCE) ve ayrıca tümörlerde PTA’ların birikmesini arttırmak.

İkincisi, PTT’yi kanser tedavisindeki diğer tedavilerle birleştirmenin avantajlarını sunuyoruz.

Üçüncü olarak, kanserle ilişkili araştırmalarda ortaya çıkan PAI uygulamaları örneklenmiştir. Son olarak, PTT ve PAI’nın kanserle mücadelede özellikle de onların klinik çevirisi ile ilgili perspektifleri ve zorlukları tartışılmaktadır. Dikkat çekici özelliklere sahip PTT ve PAI’nin gelecek nesil non-invaziv kanser tedavi  tekniklerini umut verici hale getireceğine ve kanserlerle mücadele yeteneğni i geliştireceğine inanıyoruz.

Kaynak : rsc.org

1.102 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!