Kanserle Mücadelede Nanotheranostiklerle Fototermal Tedavi ve Fotoakustik Görüntüleme

Kanserle Mücadelede Nanotheranostiklerle Fototermal Tedavi ve Fotoakustik Görüntüleme

Hafif bir enerjinin ısıya (fototermal terapi, PTT) veya ses enerjisine (foto-akustik görüntüleme, PAI) noninvatif olarak dönüşümü, kanser tedavisi ve teşhisi için yoğun olarak araştırılmıştır. Nanokarterlerden yararlanılarak, PAI ve PTT’nin klinik öncesi verimliliğini arttırmak için hem görüntüleme hem de terapötik fonksiyonların geliştirilmiş tümör birikimi ile birlikte kapsamlı bir şekilde çalışılmıştır.

Bu derlemede, ilk olarak inorganik ve organik nano fototermal transdüksiyon ajanlarının (PTA’lar) gelişimini ve uygun lazer dozunu uygulamak, görüntüleme teknikleri ile tedaviyi yönlendirmek, ikinci NIR penceresinde absorbsiyonu olan PTA’ları geliştirmek dahil PTT sonuçlarını iyileştirmek için stratejileri özetlemekteyiz. , fototermal dönüşüm verimliliğini arttırmak (PCE) ve ayrıca tümörlerde PTA’ların birikmesini arttırmak.

İkincisi, PTT’yi kanser tedavisindeki diğer tedavilerle birleştirmenin avantajlarını sunuyoruz.

Üçüncü olarak, kanserle ilişkili araştırmalarda ortaya çıkan PAI uygulamaları örneklenmiştir. Son olarak, PTT ve PAI’nın kanserle mücadelede özellikle de onların klinik çevirisi ile ilgili perspektifleri ve zorlukları tartışılmaktadır. Dikkat çekici özelliklere sahip PTT ve PAI’nin gelecek nesil non-invaziv kanser tedavi  tekniklerini umut verici hale getireceğine ve kanserlerle mücadele yeteneğni i geliştireceğine inanıyoruz.

Kaynak : rsc.org

Okumanızı Öneriyoruz

Elektrikli Araçlarda Yeni Kompozit Malzeme Dönemi

Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’ndaki bilim adamları, son derece verimli ve güç yoğunluklu elektrikli araç çekiş …