Kanserliye 14 ay ek ömür veren iki ilaç 432 bin lira!

kanserliye 14 ay ek omur veren iki ilac 432 bin lira

Yervoy ve Opdivo adlı yeni nesil kanser ilaçları birlikte kullanıldı. İleri düzeyde cilt ve akciğer kanseri hastalarında tümörleri küçülttü ömürlerini en az 14 ay uzattı. Kür maliyeti ise 160 bin dolar.

Sonuçları hafta sonunda ABD’nin Chicago kentinde düzenlenen Amerikan Klinik Onkoloji Derneği’nin yıllık konferansında açıklanan insan deneylerinde iki ilacın birlikte kullanılması halinde sözü geçen kanser türlerine karşı büyük başarı sağladığı vurgulanıyor. Yervoy’un etken maddesi Ipilimumab ve Opdivo’nun etken maddesi Nivolumab’ın bine yakın hasta üzerinde yapılan klinik denemelerinde hastaların yüzde 58’inde tümörlerin küçülmesini sağladığı ve yaşam süresini yaklaşık 14 ay uzattığı belirlendi.

Kemoterapinin yerine

Kolit, ishal ve isilik gibi yan etkileri görülen ‘immunoterapi’nin temel olarak hastanın bağışıklık sistemini kanserli hücrelerle savaşmaya yönlendirdiği belirtiliyor. Uzmanlar cilt ve akciğerin dışında böbrek, mesane, baş ve boyun gibi kanser türlerine karşı da uygulanabileceği düşünülen yeni nesil tedavi yönetiminin, 5 yıl içerisinde, yan etkileri çok daha fazla olan kemoterapinin yerini alabileceğini vurguluyor.

 Yüksek maliyet

Alınan umut verici sonuçlara karşın tedavinin önündeki en büyük engel yüksek maliyeti. Yervoy’un 4 dozluk tedavi setinin fiyatı 120 bin dolar, Opdivo’nun yıllık maliyeti ise 150 bin dolar. Ancak uzmanlar iki ilacın birlikte uygulandığı tedavi yönteminde alınan dozların daha düşük olması nedeniyle tedavinin toplam maliyetinin 160 bin dolar seviyesinde tutulabileceğini ifade ediyor.

Tahminler Opdivo ve Yervoy’un 2020 yılına kadar yıllık 6.5 milyar dolarlık bir satış rakamı elde etmeleri öngörülüyor. İlaç henüz yeni olduğu için ömür süresinin daha da uzayabileceği belirtiliyor.

Kaynak : gazetevatan.com

444 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!