Karanlığa karşı taşınabilir güç santralleri

karanliga-karsi-tasinabilir-guc-santralleri

Günümüzde güneş enerjisinin önemi temiz ve yenilenebilir enerji kaynağı olarak daha da artmış durumda. Ancak bu enerjinin depolanması zor ve güneş panelleri her yere kurulamıyor. Peki, uzak bölgelerde kullanmak üzere yanımızda taşıyabileceğimiz küçük bir güneş enerjisi santrali olsaydı daha iyi olmaz mıydı?

İsrailli yenilikçi bir firma Kalisaya bu fikirden yola çıkarak KaliPAK isimli bir cihaz tasarladı. Cihaz güneş ışığından üretilen yenilenebilir enerjiyi her yerde temin edebilecek. Taşınabilir güç ünitesi güneş enerjisi ile şarj edilebiliyor.

KaliPAK’ın mucidi Yaron Gissin elektrik kesintileri durumunda cihazın etkin şekilde kullanılabilir olduğunu söylüyor. Ayrıca bu güç kaynağının özellikle doğal afetlerde veya ıssız bölgelerde kamp yaparken elektronik cihazlarını kullanmak isteyenlere çok fayda sağlayacağını belirtiyor:

“Cihaz çok basit şekilde bir düğmeyle çalışıyor. İstediğiniz yere götürebilirsiniz. 12 voltla çalışan kameralar, soğutucular veya iPad gibi USB araçlarını ve cep telefonlarını takıp direk anında şarj edebilirsiniz.”

Şarj cihazında Android veya iPhone akıllı telefonlarıyla sorunsuz bağlantı için tasarlanmış yerleşik bir Bluetooth vericisi de bulunuyor.

Gissin, ileride bu taşınabilir üniteye güneşten başka diğer doğal kaynaklardan da şarj edebilme kapasitesi sağlamayı planladıklarını açıkladı: “Gelecek yıl, KaliPAK’ın üzerinde taşınabilir bir rüzgar türbini olacak ve rüzgardan da şarj edebilecek.”

Kaynak : euronews.com

315 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!