Karbon Fiberler Artık Daha Renkli

Karbon Fiberler Artık Daha Renkli

Karbon fiberler için geliştirilen yeni bir boyama yöntemi sayesinde bu malzemelerin canlı renklere sahip kumaşlar içerisine dokunmasını mümküm kılmaktadır ve yeni uygulamaların önünü açmaktadır.

Karbon fiber, spor ve askeri ekipmanlarda en yüksek oranda kullanıldığı gibi dayanımın ve hafifliğin önemli olduğu malzemelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat karbon fiberin boyanma zorluğundan dolayı bu malzemeler çoğu zaman koyu gri veya siyah olmak zorundadır.

Son olarak, Çin’den bir grup araştırmacı kimyasal pigmentler yerine yapısal boyalar kullanılarak karbon fiber kumaşları parlak bir şekilde boyanmasının bir yolunu bulmuşlardır. Yapısal boyalar, mikro ve nano ölçekli özelliklerle ilginç bir etkileşimde bulunmuşlardır. Bunun sonucu olarak araştırmacılar titanyum dioksit tabakasında karbon fiberlerin kaplanmasıyla karbon fiberler üzerinde boya etkisi oluşturabilmişlerdir. Bu tabaka tarafından yansıtılan ışığın rengi değişen tabaka kalınlığı ile kontrol edilebilmektedir.

Sonuç olarak boyanmış fiberler normal karbon fiber kumaşlara benzer mekanik özelliklere sahip olan kumaşlara dokunabilir. Bu malzemeler 50 defa yıkansa bile parlaklıklarını korumakta ve renklerini bırakmamaktadır.

Ekibin dediğine göre bu yöntem ileri teknoloji kumaşlar için daha şık renk seçenekleri sunmakla birlikte, yaklaşımları gelecekte optik ve renkli ekran teknolojilerinde de yer bulabilecektir.

Kaynak : chemistryworld.com

1.119 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!