Karbondioksit ile ilgili süpriz çalışma

karbondioksit ile ilgili supriz calisma

Yapılan yeni araştırmada, karbondioksiti güneş ışığı kullanarak yararlı bir enerji kaynağına dönüştürecek bir yol bulundu.

ABD Enerji Bakanlığı, Argonne Ulusal Laboratuvarı ve Illinois Üniversitesi tarafından yapılan yeni araştırmada, karbondioksiti güneş ışığı kullanarak yararlı bir enerji kaynağına dönüştürecek bir yol buldu.

Böylece belki gün geçtikçe artan ve global ısınma nedeni karbondioksit  yakıta dönüştürülebilir.

Gerçek Bilim’de yer alan makaleye göre bu dönüşümdeki en büyük zorluklardan biri karbondioksit gibi reaktif olmayan bir maddeyle çalışmak. “Bizim açımızdan karbondioksiti başka bir şeye dönüştürmek oldukça zordur” diyor kimyager Larry Curtiss.

Karbon dioksiti yararlı bir yakıta çevirmek için bir katalizör bulmak gerekir. Bitkiler karbondioksiti şekere dönüştürmek için enzim kullanırlar. Araştırmacılar ise tungsten diselenür adlı metal bileşiğini katalizör olarak kullandı. Bu maddenin yüzey alanını arttırmak için nano boyuttaki taneciklerine ayırarak reaktifliği arttırdılar.

Bu sayede araştırmacılar karbondioksiti, karbon monoksite çevirdi. Karbon monoksitte bir sera gazı olmasına rağmen, çok daha reaktif olduğundan metanol gibi yakıtlara dönüştürülebiliyor. “Karbon monoksitten yakıt üretmek enerji açısından aşağı yolculuğa benzerken, doğrudan karbondioksitten yakıt üretmek ise yukarı gitmeye benziyor” diyor Argonne fizikçisi Peter Zapol.

Karbon dioksiti, karbon monoksite çevirmek için gereken reaksiyon, doğadakinden farklı olsa da fotosentezdeki benzer temel girdiler içeriyor. “Fotosentezde, ağaçlar gerekli enerjiyi ışıktan alır, su ve karbondioksiti sırasıyla kullanarak yakıta dönüştürür, deneyimizde ise bileşenler aynı olmasına rağmen, ürün farklı olur” diyor Kimyager Curtiss.

Reaksiyon kurulumunda ise ekip doğadakine benzer bir yol izleyerek yapay yaprak yaparak, üç adımlı reaksiyon tamamlayabildi. İlk adımda fotonlar geliyor negatif yüklü elektronlara dönüşerek ve pozitif yüklü deliklere denk geliyor ve sonra  birbirinden ayrılıyor. İkinci adımda ise delikler su molekülleriyle reaksiyona giriyor, proton ve oksijen moleküllerini yaratıyor. Son olarak, protonlar,elektronlar ve karbondioksitle tümüyle reaksiyona girerek karbon monoksit ve su yaratıyor.

“Bir çok farklı tür hidrokarbonu yaktık, kömür, petrol veya gazolin gibi- bu bulgu kimyasal yakıtlardan yeniden kullanılabilir yakıtlar yapmak için güneş enerjisinin büyük yardımı dokunabileceğini gösteriyor” diyor Zapol.

Bu hedef kapsamında, araştırmada reaksiyonun minimum enerji kaybıyla gerçekleştiği ve çok verimli olduğu gösterildi.

Curtiss’e tungsten diselenür katalizörü  oldukça dayanıklı ve 100 saate kadar kullanılabiliyor ki, bu katalizörler için yüksek bir çizgi anlamına geliyor.

Kaynak : odatv.com

4.679 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!