Karbondioksit Yakalamak Zor mu?

İklim değişikliğiyle mücadele yarışında karbondioksit (CO2) emisyonlarını yakalamak 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmanın basit bir yolu olarak lanse edildi. Karbon yakalamanın arkasındaki bilim güvenilir olsa da mevcut teknolojiler ekonomik değil ve yeterince optimize edilmedi. American Chemical Society’nin haftalık haber dergisi Chemical & Engineering News’de yer alan bir kapak haberi bu durumdan ve süreci iyileştirmek için yapılan çalışmalardan bahsetti.

Yardımcı Editör Craig Bettenhausen, verimlilik iyileştirmelerinin ve yenilenebilir güç kaynaklarının karbon tutulmasını arttırdığı bilinse de genellikle pahalı oluşu ve her yıl atmosfere gönderilen milyarlarca ton CO2‘ye karşı koymak için yeterli olmayacağını yazdı. Enerji santralleri gibi CO2 emisyonlarının kaynağında uygulanan karbon yakalama teknolojisi bu emisyonları büyük ölçüde engelleyebilir. Bu duruma rağmen, bugün sadece bir ticari santral bu teknolojiyi kullanıyor. İlginç bir şekilde, CO2 emisyonlarının ana üreticileri olan petrol ve gaz şirketleri ucuz yenilenebilir enerjiden kaynaklanan rekabet ve düşük karbonlu ürünlere yönelik tüketici talebi nedeniyle yeni yakalama yöntemleri geliştirenlerin olası destekleyicilerinden değil.

Günümüzde en yaygın karbon yakalama biçimi CO2‘yi soğurmak ve daha az zararlı gazların geçmesine izin vermek için çözücüler kullanmaktır. Bu yöntem iyi anlaşılmış olsa da bir tesisin enerji çıktısının yaklaşık olarak %50’sini gerektirir. Böylece “yeşil” bir çözüm olmaktan çıkar. Bilim adamları, gelecek vaat eden katı sorbentler ve membranlar ile yeni nesil karbon yakalama teknolojisini geliştirmek için çalışmalarına devam ediyorlar. Bu malzemeler daha az enerji gerektirir ve yoğun CO2 emisyonu olan bazı tesislerde halihazırda kullanılmaktadır. Sorunun önemi, şirketleri gazı absorbe için kriyojenik ve metal-organik çerçevelerin kullanımı da dahil olmak üzere başka yöntemler geliştirmeye teşvik etti. ABD hükümeti, karbon yakalamayı teşvik etmek için şirketlerle birlikte çalışırken eleştirmenler yenilenebilir enerji yatırımlarının ve kirletici denetlemelerine yönelik çalışmaların azaldığını söyledi. İlerleme kaydediliyor, ancak uzmanlar önümüzdeki on yılın CO2 emisyonlarına bir çözüm bulmak için önemli kararlar verme dönemi olacağı konusunda uyarıyorlar.

Kaynak: Phys.org

435 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!