Karbondioksitin Kimyasal Dönüşümü İçin Bir ‘Gümüş Kurşun’

Karbondioksitin Kimyasal Dönüşümü İçin Bir 'Gümüş Kurşun'

Fotoğraf : Bilim adamları gümüş bir katalizör kullanarak karbon dioksitin kimyasal dönüşümünde şaşırtıcı bir ilk adım keşfettiler.

Fosil yakıtlar, modern toplumların can damarıdır, ancak artan kullanımları, iklimsel olarak ısınan bir sera gazı olan karbondioksiti, bitkilerin fotosentez yoluyla geri dönüşümünden daha hızlı salmaktadır.

Şimdi, güçlü bir deney ve teori birleşimi, gümüşün karbondioksit gazını tekrar kullanılabilir bir forma dönüştürmeye nasıl yardımcı olduğuna dair atom düzeyinde detaylar ortaya koydu. Nature Communications dergisinde bildirilen sonuçlar daha verimli metal katalizörlerin tasarımında yardımcı olacaktır.

Berkeley Lab araştırmacısı Yifan Ye, “Önceden, insanlar her zaman sürecin tüm metallerde aynı olduğunu düşündü” dedi. “Fakat şimdi, reaksiyonlar için başka seçenekler olduğunu keşfettik. Bu yeni kimya ve bu yeni bir reaksiyon yolu.”

Gümüş gibi metaller, karbon dioksitin diğer faydalı kimyasalları sentezlemek için kullanılan karbon monoksite (CO) dönüştürülmesini (veya “azaltılmasını”) kolaylaştırır . Çalışma, bu süreçte daha önce görülmemiş veya önerilmemiş olan şaşırtıcı bir ilk adımı ortaya koydu. Sonunda araştırmacılar, katkı maddeleri veya metal alaşımları kullanarak karbondioksit katalizini optimize etmeyi umuyorlar .

Kaynak : phys.org

Okumanızı Öneriyoruz

Bilim İnsanları, Suyun -138 Santigrat Derecede Bile Sıvı Kalabileceğini Keşfetti

ABD’li bilim insanları, yaşamın temel kaynağı olan suyun yeni bir durumunu keşfettiler. Bir buz parçasını …