Araştırmacılar Büyük Ölçeklerde Gerdirilebilen Manyetik Sıvı Metal Damlacıkları Geliştiriyor

Araştırmacılar Büyük Ölçeklerde Gerdirilebilen Manyetik Sıvı Metal Damlacıkları Geliştiriyor

Fotoğraf. Manyetik sıvı metal damlacık. (Fotoğraf: LIU Jing)

Arnold Schwarzenegger’in Terminator 2: Judgement Day filminde kötü karakteri süper güçlere sahip bir insansı sıvı metal robot olmuştu. Bilim adamları laboratuvarda benzer bir “Terminator” robotu yarattılar. Çalışma ACS Uygulamalı Malzemeler ve Arayüzler rapor edildi.

“Terminator” laboratuvarda son zamanlarda geliştirildi. Çin Bilim Akademisi Fizik ve Kimya Teknik Enstitüsü’nden (TIPC) Prof. LIU Jing ve Beihang Üniversitesi’nden Prof. HU Liang başkanlığındaki bir araştırmacı ekibi, dikey olarak ve yatay olarak boş alanda oda sıcaklığında büyük ölçeklerde genişletilebilecek manyetik sıvı metal damlacıkları (MLMD) yarattı.

Daha önce, sıvı metaller yumuşak bir robot için ümit vaat eden olağanüstü özellikler sergilemiştir. Ancak, sıvı metalleri yüksek yoğunluklarından dolayı üç boyutlu bir alanda kontrol etmek kolay değildir. Sıvı metal damlacıklarını manipüle etmek için çeşitli teknikler kullanılmıştır. Damlacıklar tipik olarak, yüksek yüzey gerilimleri nedeniyle şekil çeşitlerini manevra yapmadan tüm vücut olarak hareket eder.

Bu araştırmada, “Terminatör” ü oluşturmak için galyum ve ötektik alaşımlar, demir parçacıkları ve elektrolitler kullanılmıştır. Galyum oksit tabakası, MLMD damlacık yüzeyini hidroklorik asit içine batırarak sarabilir.

Sonuç olarak, damlacık, düşük yüzey gerilimi nedeniyle üç boyutta orijinal uzunluğunun yaklaşık dört katı kadar genişletildi. Bu sistem, gelecekte akıllı robot alanında pratik uygulamalarının önünü açacaktır. 

Kaynak: azom.com

482 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!