Karides kabuğundan poşet ve gıda ambalajı!

Birleşik Krallık Nottingham Üniversitesindeki mühendisler, karides kabuklarını kullanarak biyolojik olarak doğada çözünebilen market torbaları ve gıda ambalaj ürünleri üretmek için bir proje başlattılar. Proje, Mısır’daki doğada çözünemeyen plastik ambalajlar yüzünden çevre ve halk sağlığı için sorun oluşturan atık sorununa odaklanacak. Malzeme Mühendisliği bölümünden Doçent Doktor Nicole Everitt öncülüğünde araştırmacılar, karides kabuklarını başlangıç materyalleri olarak seçtiler. Çünkü karides kabukları da Mısır sahillerde atık sorunu oluşturuyorlar ve birincil olarak kitosinden oluşuyorlar. Kitosinin, hemostatik bandajlar, gıda ambalajları ve biyopestisit de dâhil olmaz üzere fazla sayıda potansiyel kullanım alanı var. Antimikrobiyal, antibakteriyel ve biyouyumlu (canlı dokuya zararı bulunmayan) olduğu için hâlihazırda ilaç paketlemesinde kullanılmakta.

Kitosini özütlemek için karides kabuklarının kabuk yapısındaki kalsiyum karbonat asitle çözülüyor. Ardından, kabuklar alkaliyle etkileşime sokulup kalan kitosinin uzun moleküler zincirlere kırılması sağlanıyor. Kuruduktan sonra çözücülerde çözünebilen ve polimer film tabakası haline getirilebilen pul formuna geçiyor.

Araştırmacılar bu film tabakalarını süpermarket torbalarına ve oksijen emebilen aktif bir polimere dönüştürmeyi umut ediyor. Böylelikle gıdaların raf ömrü uzatılarak israfın önüne geçilebilecek. Everitt, Mısır’da başarılı olması durumunda Birleşik Krallık’ta da ambalajlamanın başlamasını planlıyor. Projenin son kısmıysa ambalaj ve filmler için endüstriyel üretim süreci geliştirmek olacak.

“ Karides kabuklarından üretilen doğada çözünebilir biyopolimerler düşük karbon emisyonuna sahip olup sokaklarda ve ya çöplük alanlarındaki gıda ve ambalaj atıklarını azaltmak için öncü olabilir.” diyor Everitt.

Proje, toplumsal sorunları bilim ve teknolojiyle ele alma planı dâhilinde Newton Fonu ve Newton-Mosharafa Fonu tarafından finanse ediliyor.

Kaynak : thechemicalengineer.com

50 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasaktır!