Katar LNG üretimini Yüzde 30 Arttırıyor

Katar LNG üretimini Yüzde 30 Arttırıyor

Qatar Petrol LNG (Sıvılaştırılmış Doğalgaz) üretimini önümüzdeki 5 yıl içinde %30 artışla 77 mt/yıl’dan 100 mt/y’a çıkaracağını duyurdu.

Başkan ve CEO Saad Sheride Al-Kaabi Katar’ın üretiminin 6 m boe/d’ye ulaşarak Katar’ın LNG ihracatında dünyadaki liderliğini güçlendireceğini, müşteri talebine cevap verip yerli ekonomiye can vereceğini söyledi.

“Geçtiğimiz Nisan ayında Kuzey Bölgesinin güney kısmında geliştireceğimiz ihracat hedefleri olan yeni bir gaz projesine olan ilgimizi açıklamıştık. Teknik çalışmaların sonuçlanmasıyla beraber verdiğimiz karar projenin büyüklüğünü 4 milyar feet3/d’ye çıkararak ikiye katlamak, yani Kuzey Bölgesindeki üretimi %20 arttırmak oldu.”

Tüm Ekstra Üretim LNG Üretimi Olacak.

Katar güncel olarak kendisini bölgeyi karıştırmak ve terörizme yardım etmekle suçlayan Orta Doğu’daki komşularından izole durumda (Suudi Arabistan, Mısır, BAE ve Bahreyn).  Bu ülkeler 2.7 milyon yerel nüfusa sahip olan ve ithalat ile geçimini sağlayan Katar’ın Al Jazeera televizyonunu kapatmasınıve İran’la olan bağlarını azaltıp Gulf Kooperasyon Konsey’iyle aynı sıraya gelmesini talep ettiler. Katar talep listesini karşılamakta 2 önemli son tarihi kaçırdı ve Moody’s ekonomik statüsü negatife düşürdü.

Yorumcular medyaya Katar’ın bu LNG üretmini arttırma hareketinin dünyanın en büyük petrol üreticisi olan Suudi Arabistan’a karşı bir hamle olduğunu söyledi.

Doğal Gaz Araştırma Programı Yönetim Kurulu Başkanı ve kıdemli araştırmacı Jonathan Stern Bloomberg’e: “ Katar basitçe LNG üretimini arttırarak petrol yerine bir alternative yaratacaklarını söylüyor. Bu çok agresif ve zıtlaşmaya sebebiyet verecek bir söylem.” dedi.

Katar’ın bu atılımı aynı zamanda komşularıyla olan bu çekişmenin uzun soluklu olacağını da gösteriyor.

Kaynak: thechemicalengineer.com

562 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!