Kayseri Şeker, Güneş Enerji Yatırımı ile 2 Milyon kWh Elektrik Üretecek

kayseri-seker-gunes-enerji-yatirimi-ile-2-milyon-kwh-elektrik-uretecek

Kayseri Şeker GES tesisleri ile atıl kalan pancar alım kantar arazilerini değerlendirmenin yanında çevreyi koruyarak Türkiye’nin enerji ihtiyacına katkı sağlamaya başladı.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alkay; 2014 yılında başlayan Güneş Enerji Santrali çalışmaları kapsamında Kayseri ilinde arazi uygulaması olarak ilk tesis olarak 500 kWp gücündeki Süksün Güneş Enerji Santralinin Süksün pancar alım kantar sahasına kurularak 2014 yılında devreye alındığını söyledi. Akay, bu tesise ilave olarak yapılan 1 MWp gücünde Süksün GES-2 santralinin ise 2016 Şubat ayında devreye alınarak, toplam kurulu gücün 1,5 MWp ‘a çıktığını, bu tesislerden yıllık yaklaşık 2.200.000 kWh elektrik enerjisi üretilerek, 290.000 dolar getiri sağlanacağını belirtti.

Başkan Akay ayrıca; Yozgat ilinde Ovakent, Yenifakılı ve Devecipınar bölgelerinde 1 MWe gücünde GES tesisi kurmak için çalışmalara başlandığını söyleyerek, 2016 yılı sonunda Kayseri Şeker’in yenilenebilir enerji sektörüne yaklaşık 4.500.000 Euro yatırım yaparak, kurulu gücünü 4,5 MW ‘a çıkarmayı planlandığını ifade etti. Akay, “Toplam kurulu gücün 4,5 MW ‘ a çıkması ile birlikte yıllık 6.800.000 kWh elektrik enerjisi üretimi ve 900.000 USD elektrik satışı gerçekleştirilmesi ve 16 kişiye istihdam sağlaması hedeflenmektedir. Bu kapsamda temiz enerji bilincini oluşturmak için Ekim ayında açılışını yaptığımız Şarkışla Tarım market ve Bölge Müdürlüğü hizmet mağaza binasının enerji ihtiyacını karşılamak için çatısına 7,5 kW gücünde bir Güneş Enerji santrali kuruldu” dedi.

Kaynak : milliyet.com.tr

294 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!