Kemik Onarımına Yardımcı Olacak Bandaj Geliştirildi

Kemik Onarımına Yardımcı Olacak Bandaj Geliştirildi

King’s College London araştırmacıları ‘’kemik bandajı’’ adı verdikleri biyouyumlu ve biyolojik olarak bozunabilir maddeden üretilen esnek bandaj geliştirdi.

Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte birçok kemik implantı ve implant materyalleri geliştirilmiş, geliştirilen malzemeler ise hem deneysel hem de klinik olarak kullanıma sunulmuştu.

Şimdi ise King’s College London araştırmacıları ‘’kemik bandajı’’ adı verdikleri biyouyumlu ve biyolojik olarak bozunabilir maddeden üretilen esnek bandaj geliştirdi.

King’s College of London

Araştırmacılar tarafından geliştirilen bandajın dış yüzeyi, kemik yapımını ve onarımını uyaran bir tür protein ile kaplı olmakla birlikte bandajın fraktür bölgesine uygulandıktan sonra kemik onarım hızını anlamlı ölçüde hızlandırdığı belirtiliyor. Ayrıca kemik onarımı tamamlandıktan sonra bandaj vücutta zararsız bir şekilde metabolize oluyor.

Araştırma ekibi yeni geliştirilen bandajın içerisine, hastanın kendi kök hücrelerinden elde edilen ve laboratuvar ortamında çoğaltılan kemik hücrelerini; bir tür kollajen jel ile karıştırarak ekledi ve elde edilen yapı direkt olarak fraktür bölgesine implante edildi. Raporlara göre yeni bandaj rutinde kullanılan implantlara ve onarım materyallerine göre çok daha hızlı bir şekilde kemik onarımına destek oldu.

Kaynak : donanimhaber.com

578 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!