Kimya 11. Ar-Ge Proje Pazarı için Son Başvuru Tarihi 18 Kasım

Kimya 11 Ar Ge Proje Pazarı için Son Başvuru Tarihi 18 Kasım

T.C. Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) onayında, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) organizasyonu ve TÜBİTAK desteği ile bu yıl 11’incisi düzenlenecek Kimyevi Maddeler ve Mamullerinde Ar-Ge Proje Pazarı yarışması için son başvuru tarihi 18 Kasım 2022 olarak açıklandı. Finale kalan projelerin jüri sunumları ve ödül töreni ise 10 Aralık 2022 tarihinde gerçekleşecek.

Ar-Ge ve inovasyon kültürünün yaygınlaşmasına katkıda bulunmak ve üniversite-sanayi-kamu-girişimci iş birliği ile yüksek katma değerli üretimi ve dolayısıyla ihracatı artırmak amacıyla düzenlenen Kimya Ar-Ge Proje Pazarı’nın bu yıl 11’incisi gerçekleştirilecek. İKMİB tarafından 2011 yılından beri her yıl düzenlenen etkinlik ile özellikle sanayinin ara malı ihtiyacını karşılamak üzere teknolojik çözüm arayışlarına katkı sağlanması hedefleniyor.

Pandemi dolayısıyla iki yıldır dijital olarak gerçekleştirilen etkinliğin ödül töreni bu yıl 10 Aralık 2022 tarihinde fiziki olarak yapılacak. Başvurular ise 18 Kasım 2022 tarihine kadar devam edecek.

Toplamda 1 Milyon TL Para Ödülü

“İlaç”, “medikal ürünler”, “boyalar ve yapıştırıcılar”, “plastik ve kauçuk”, “kozmetik-sabun ve temizlik ürünleri” ve “temel kimyasallar” olmak üzere 6 ayrı kategoride başvuruların değerlendirileceği etkinlikte derece alan proje sahiplerine 900 bin TL ve ek olarak ticarileşen projelere verilecek 100 bin TL özel ödül ile toplam 1 milyon TL para ödülü verilecek.

2011 yılından beri gerçekleşen 10 etkinlik kapsamında toplamda bin 200’ün üzerinde proje başvurusu alınan etkinlikte proje sahiplerine toplam 2 milyon 306 bin TL nakdi ödül dağıtıldı. Bu yıl her kategorideki ödül miktarı artırılarak, birinciye 75 bin TL, ikinciye 50 bin TL ve üçüncüye 25 bin TL ödül verilecek. Bununla birlikte, dereceye girenler arasında takip eden bir yıl içinde ticarileşmiş olan projeler toplamda 100 bin TL ilave ödül almaya hak kazanacak.

Başarı Hikayeleri

Yarışma kategorilerine ilaveten “Başarı Hikâyeleri” kategorisinden de başvuru alınıyor ve etkinlik kapsamında geçmiş yıllarda dereceye girerek belli bir başarı seviyesine ulaşan projelerin tanıtımının yapılması amaçlanıyor. Bu kapsamda, Başarı Hikâyesi kategorisine gelen başvurulardan 2020 yılında 18 proje, 2021 yılında 10 proje için çekilen tanıtım filmleri, çeşitli mecralarda yayınlanıyor.

Yatırımcılarla Buluşma Şansı

İlk olarak 2021 yılında, fonbulucu ile yapılan iş birliği bu yıl da devam ediyor. Bu kapsamda, AR-GE Proje Pazarı çerçevesinde finale kalan 36 proje arasından seçilenler yatırımcılarla buluşma şansı elde edecek. Uygun bulunmaları halinde platformda Paya Dayalı Kitle Fonlaması ile yatırım turuna çıkmak için gerekli destekleri alacak.

Kaynak : sabah.com.tr

452 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!