Kimya Ar-Ge Proje Pazarı İstanbul’da buluşacak

kimya-ar-ge-proje-pazari-istanbul-da-bulusacak

Kimya ihracatında katma değeri artırmak ve sanayicilere inovatif fikirler sunmak amacıyla bu yıl beşinci kez düzenlenecek olan “Kimyevi Maddeler ve Mamulleri Sektöründe Ar-Ge Proje Pazarı”, 14 Kasım 2015’te İstanbul Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirilecek.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nden (İKMİB) yapılan açıklamaya göre, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) koordinatörlüğünde İKMİB, Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKMİB) ortaklığı ve TÜBİTAK desteğiyle düzenlenen “5. Kimyevi Maddeler ve Mamulleri Sektöründe AR-GE Proje Pazarı”, üniversiteler, araştırma kurumları, sanayiciler ve girişimciler ile ilgili kamu kurumlarını bir araya getirecek.

Dört yıldan bu yana 600’ün üzerinde yenilikçi proje başvurusunun alındığı ve toplam 286 bin lira ödülün dağıtıldığı Kimya Ar-Ge Proje Pazarı’nda bu yıl değerlendirmeler sanal ortama taşındı.

Buna göre “ilaç ve eczacılık ürünleri”, “boyalar ve yapıştırıcılar”, “plastik ve kauçuk”, “kozmetik”, “sabun ve temizlik ürünleri” ile “temel kimyasallar” alanlarında başvuruda bulunan ve uygun görülen 140 proje, akademisyen ve sanayicilerden oluşan değerlendirme kurulu üyeleri tarafından “online” ortamda puanlama sistemiyle değerlendirildi.

İlk 30’a giren proje sahipleri, 14 Kasım 2015 tarihinde İstanbul Dış Ticaret Kompleksi’nde yapılacak ödül kurulu toplantısında projelerini detaylı olarak anlatacak.

Değerlendirme sonucunda kategori bazında en başarılı olan projeler 15 bin lira ile, ikinciler 10 bin, üçüncüler ise 5 bin lira ile ödüllendirilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, İKMİB olarak sürdürülebilir ihracata katkı sağlayacak yeni fikirler ve projeleri desteklemeye devam ettiklerini bildirdi.

Kimya Ar-Ge Proje Pazarı’nın sektörün sanayiciler ve girişimcilerle buluştuğu çok önemli bir etkinlik olduğunu aktaran Akyüz, ihracatın kilogram değerini artırmanın Ar-Ge ve inovasyon gücüne bağlı olduğunu dile getirdi.

Beş yıldır aralıksız düzenledikleri etkinliklerinin de bu amaca hizmet ettiğini vurgulayan Akyüz, “Ayrıca gururlandığımız bir diğer nokta 2013 yılında gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğimizde ticarileşen cilt lekelerini gideren portakal özlü kremin bu yıl Dubai Beautyworld Fuarı’nda yer almasıydı. Çalışmalarımızın yavaş yavaş meyvelerini verdiğini görmek sektörümüz açısından umut verici” ifadelerini kullandı.

Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Necmi Sadıkoğlu ise şunları kaydetti:

“Bu yıl farklı bir yöntemle projeleri ele aldık. Başvuruda bulunan projelerimizden bu yıl ilk 30’unu değerlendireceğiz. Daha sonuç odaklıyız. Dereceye giren projelerimizin yıl boyunca sektörel fuarlarda sergilenerek, sanayiciyle buluşma fırsatına sahip olması da heyecan verici bir gelişme.”

Kaynak : bugun.com.tr

Okumanızı Öneriyoruz

Biyosentetik Skualen Üretimi Sayesinde Sayısız Köpek Balığının Hayatı Kurtuluyor

Skualen birçok aşı üretimi için gereklidir, fakat neredeyse sadece köpek balıklarından elde edilir. Bilim insanları …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: