Kimya, Atık Metan Kullanımı için Karlı Bir Kazanç Sağlayabilir

Kimya, Atık Metan Kullanımı için Karlı Bir Kazanç Sağlayabilir

Fotoğraf : Araştırmacılar plastik üretiminde metan kullanmanın bir yolunu buldular. Metan bu havadan görüntüdeki gibi doğal gaz kuyularında toplanabilir.

Çatlamış kuyulardan sızan metan yakalanabilir ve plastik imalatında kullanılan bir kimyasala dönüştürülebilir. 

Güney Kaliforniya Üniversitesi’ndeki (University of Southern California) yeni araştırma, iklim değişikliğini yönlendiren güçlü bir sera gazı olan atık metanın verimli bir şekilde değerli yeni bir ürüne dönüştürülebileceğini buldu. Son zamanlarda Journal of American Chemical Society’de yayımlanan çalışma, metanın plastik, ziraat kimyası ve ilaç üretiminde kullanılan temel kimyasallara dönüştürülmesi için daha akıcı bir süreç buldu. 

USC Loker Hidrokarbon Araştırma Enstitüsünde araştırmacı olan G.K. Surya Prakash, bulgular gösteriyor ki gaz endüstirisinde metan sızıntılarını kontrol etmede basınçlı bağlantılar kullanıldığı gibi, bunun daha işletmeye teşvik edici yönden de yapılabileceğini söyledi.

‘’Hepimiz karbondan yapıldık. Karbondan kurtulamayız, sadece yönetebiliriz’’ dedi. ‘’Eğer insanoğlu için karbon problemse, çözüm karbon olmalıdır.’’

Metan, kısa sürede çok hızlı bir oranda ısınmaya neden olan güçlü bir sera gazıdır. Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın önde gelen metan kirleticilerinden biridir. Gaz, birçok hidrolik çatlak kuyularında alevlenmekte veya yaşlanan altyapıdan sızdırmaktadır. Prakash; yeni araştırma, metanların bireysel kuyularda sıkıştırabileceğini ve yeni bir kimyasala dönüştürülebileceğini ve bunun birçok üretici için fahiş fiyatlarla taşıma yapılan pahalı boru hatlarına olan ihtiyacı ortadan kaldıracağını söyledi.

BM Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’ne göre, 20 yıllık bir süre boyunca metan atmosferi ısıtmakta karbondioksitten 86 kat fazla etkiye sahip. Güney Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, metanın etilen ve propilen haline dönüştürülmesi için tek bir adım buldular; önceki araştırmalar ise yalnızca iki veya üç adımla dönüştürülebildiğini bulmuştu. Kimyasallar genellikle tek basamaklı metan dönüşümüyle karşılaştırıldığında önemli miktarda enerji tüketen petrol yağından ve şeyl sıvı çatlağından elde edilir. 

Metan salınımını azaltma hem Cumhuriyetçiler’in hem de Demokratlar’ın giderek ilgisini çekmektedir. Son on yılda, kömürün doğal gazla değiştirilmesi karbondioksit salınımını hızla azaltmıştır. Fakat çarpıcı bir biçimde de çevrecilere göre karbondioksit azaltımının çevreye kazandırdıklarını yok edebilecek olan metan salınımını artırmıştır.

Çalışma, White House’ın yaklaşan bütçe tasarısında sert bir kesinti için hedeflenen programlar görülmesi beklenen Enerji Bakanlığı tarafından finanse edildi. Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği programları için Enerji Bakanlığı bütçesinin, 2019 yılı mali tasarısında yüzde 72 oranında azaltılması planlanıyor. 

Prakash araştırmasının var olan bir hibe tarafından finanse edildiğini söyledi fakat çalışmaları sürdürülebilir enerji üzerine olduğu için bu finansın Trump yönetimi tarafından elimine edilmesinden endişe duyuyor. Prakash; araştırmanın, diğer alanların küresel ısınmayı geleneksel olmayan yollarla ele almasına katkıda bulunabileceğini vurguladığını bunun da konuyla ilgili ilerlemeyi zorlaştıran partizan kavgalardan kaçınabileceği açıklamasında bulundu.

‘’Bu tarz problemlerle başa çıkmada kimya en iyi yoldur’’ dedi.

Çalışma, belirgin miktarda metan kaybeden, gelişen doğalgaz endüstrisi için büyük etkilere sahip olabilir. Bu, yılda 10 milyar dolara kadar çıktığı tahmin edilen, ciddi bir finansal maliyet olarak ortaya çıkıyor. ABD EPA Yöneticisi Scott Pruitt, yakın zamanda metanın bir sera gazı olarak tehlikelerinden bahsetmeye başladı ve ajansın yakında emisyonlarını ele alacağını söyledi.

Kaynak : scientificamerican.com

100 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!