Kimya endüstrisinde su kullanımında çevreci metodlar

kimya endustrisinde su kullaniminda cevreci metodlar

Günümüzde kimya endüstrisinin varlığı ve ürettikleri modern dünya için vazgeçilmez ancak bunların çevre için bir maliyeti var.

Peki doğal kaynakları korumak için yeni teknolojileri kullanarak üretim süreçlerini daha çevreci hale getirebilir miyiz?

Hollanda’daki bir plastik fabrikası soğutma sürecini tatlı su kullanarak tamamlıyor.

Suyu yeraltından çıkaramıyorlar, satın aldıkları suyu 10 kilometre mesafeden fabrikaya taşımak zorundalar. Bir kez kullandıktan sonra da denize döküyorlar.

Geri dönüşüm yoluyla su temin etmek temiz su satın almaktan pahalı

Niels Groot, kimyager: “Bize yıllık 20 milyon metreküp temiz su gerekiyor. Tedarik problemi yaşıyoruz. Çünkü bölge tamamıyla denize yakın olduğu için yeraltı suları da az tuzlu, ya da tuzlu.”

Tuzlu ya da kirli su, fabrikadaki makinelere zarar veriyor. Temiz su satın almaksa, geri dönüşümle su temin etmekten daha ucuz.

Bir Avrupa araştırma projesinde, bu konuda alternatif yöntemler deneniyor. Uygulama için seçilen fabrikada farklı metodlar kullanılarak suyun tuzdan arıtılması ve temizlenmesi amaçlanıyor.

Yeni teknoloji, fabrikalarda yeniden kazanılmış su kullanımını makul hale getirdi

Wilbert van den Broek, su arıtma uzmanı: “Önce katı madddeyi temizliyoruz. Bunu bir ayırıcıyla yapıyoruz. Sonra da sudaki tuzu eleyecek 2 farklı teknoloji devreye giriyor.”

Araştırmacılar, gelişmiş nano- filtreler ve yeni bir tür zar süzgeç kullanıyorlar. Bu sayede endüstriyel alanda yeniden kazanılmış su kullanımını, ticari açıdan da makul hale getiriyorlar.

Peter Cauwenberg, su teknolojileri uzmanı:“Geleneksel filtreleme sistemleri ile, dönüştürmeyi hedeflediğiniz suyun yüzde 50 ile 70’i arasını kurtarabiliriz. Yeni teknolojiyi kullanarak oranı yüzde 90-95’e kadar çıkarabiliyorsunuz.”

Zar süzgeçler, bu teknolojide suyun buharlaşarak tuzu atmasını sağlıyor.

Yeni teknoloji suyun yeniden kazanımını üretim sürecine ekliyor

Christina Jungfer, mikrobiyolojist: “Elbette, bundan endüstride faydalanmak mümkün. Daha çevreci. Su tasarrufu sağlıyor. Tatlı su kaynaklarına bağımlılıktan kurtarıyor. Ve yeni bir teknoloji. Enerji tasarrufuna izin veriyor. Yani endüstri ve çevre için bir kazan-kazan durumu.”

Sanayide kullanılacak suyu temizlemenin en iyi yöntemi ne olabilir sorusunun basit bir cevabı yok. Kimyasal ürün sektöründeki her fabrika, kendi ürün zincirine uygun farklı araçlar ve metodlar kullanıyor.

Carlos Negro, kimya mühendisi:“Sürecin sonunda temiz su elde etmek düşüncesi yerine suyun yeniden kazanımını bizzat sanayi üretimi sürecine entegre etmek yeni bir sistem. Sürecin büyüklüğüyle de ilgili olarak mesela, bir parkurda tamamen arıtma yapılırken diğerinde başka bir şey yapılıyor olabilir.”

Belçika’daki bir klor fabrikası, etrafındaki kimyasal ürün üreten fabrikalardan çıkan endüstriyel atıkları alıyor. Onları temiz su kullanan farklı tekonolojilerle dönüştürerek yeni ürünler hazırlıyor.

Sabine Thabert, kimya mühendisi: “Biz buna atık demiyoruz. Hayır, yeniden kullanılmalı diyoruz. Çünkü geri dönüşüm insanlar için çok faydalı. Yakın bir gelecekte su çok pahalı olacak. Bizim yaptığımız, yarın çok yaşamsal hale gelecek bir problem için bugünden çözüm bulmaya çalışmak.

Kaynak : euronews.com

644 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!