Lise Talebeleri Suyu Klor Mahaline Çırayla Temizlediler

lise talebeleri suyu klor mahaline cirayla temizlediler

Kayseri Özel Mustafa Yelkenoğlu Liseleri talebesi Fatma Buse Bebütoğlu ve Buse Tekden, içme suyunun klor mahaline çırayla temizlenebileceğini ispatlayarak bilim olimpiyatlarında hayat birinciliği ele geçirdi .

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te 9.’su tertip eden ‘Uluslararası Çocuk Mucitler Proje Olimpiyatları’nda, 40 ülkeden fizik, kimya, biyoloji, matematik, haber teknolojileri ve mühendislik olmak üzere finale olan toplamında 90 proje yarıştı. Özel Mustafa Yelkenoğlu Liseleri 1bir. dershane talebesi Fatma Buse Bebütoğlu ve Buse Tekden da ‘Çam Yakacağı Odun İle İçme Suyunun Temizlenmesi’ isimli projeleriyle kimya dalında jüri karşısına çıktı. İçme suyunun klor mahaline milletçe aralarında çam çırası olarak malum pirus nigra ağacıyla temizleneceğini anlattılar. Talebeler , suyun dezenfektasyonunda kullanılan klorun sıhhat üst kısmına negatif etkilerini gidererek natürel yollarla bu problemi çözdüklerini biyolojik yollarla kanıt ettiler. Projelerini başarıyla ifade eden talebeler , birincilik kürsüsüne çıkmaya doğruluk kazandı.

Türkiye’ye bilimde tek altın madalya ek olarak kazandırmış olmanın sevincini yaşadıklarını dile getiren Fatma Buse Bebütoğlu, “İçme suyunu natürel yollarla dezenfekte edilebileceği üst kısmına uzunca süredir çalışmalar gerçekleştiriyorduk. Araştırmalar sonucu olarak Pinus nigra ağacının dezenfektan özelliğini keşfettik ve yaptığımız deneylerle bu özelliğini biyolojik olarak da meydana koyduk. Proje yöntemimizle, suyun fizyolojik ve kimyevi hiçbir özelliğinin değişmediğini Erciyes Üniversitesi’nde ve Kayseri Milletçe Sıhhati Merkezinde deneyler sonucu olarak saptama ettik .” diye konuştu . Proje ortağı Buse Tekden de projelerindeki yolun yeryüzünde inşa edilmiş önce iş meydana geldiğini ifade etti .

Elde edilen başarıyla alakalı haber verici Özel Yelkenoğlu Liseleri Müdürü Hayrettin Taş ise okul olarak hem tek TÜBİTAK aracılığıyla inşa edilmiş olan proje yarışmalarına hem tek de beynelmilel arenadaki yarışmalara katıldıklarını belirtti . Taş , “Bu anlamda Gürcistan’daki ‘Genç Mucitler Proje Yarışması’ndan hayat birinciliğiyle dönen talebelerimizi ve proje danışman öğretmeni Fatma Büte’yi tebrik ediyorum.” halinde sohbet etti .

Kaynak : tv8haber.net

1.496 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!