Kimya İhracatı 7 Ayda 8 Milyar Dolar Oldu

Kimya İhracatı 7 Ayda 8 Milyar Dolar Oldu

Kimya ihracatı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre miktarda yüzde 4,21 artış ile 1 milyon 342 bin ton, değerde ise yüzde 26,14 düşüş ile 970 milyon 487 bin dolar oldu.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre Temmuz ayında kimya ihracatı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre miktarda yüzde 4,21 artış ile 1 milyon 342 bin ton, değerde ise yüzde 26,14 düşüş ile 970 milyon 487 bin dolar oldu. Değer bazındaki düşüş, Euro-Dolar paritesi ve emtia fiyatlarındaki gerilemeden kaynaklandı.

Kimya sektörü, Temmuz ayında 970 milyon 487 bin dolarlık ihracat ile otomotiv ve hazır giyim sektörlerinin ardından üçüncü sırada yer aldı. Geride bıraktığımız ayda sektörün en fazla ihracat yaptığı ülke Mısır olurken, en çok ihracat yapılan diğer ülkeler Almanya, Irak, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri, İtalya, İran, Hollanda, Malta ve Yunanistan olarak sıralandı.

İlk Sırada Almanya Var

Ocak-Temmuz döneminde kimya sektörü toplamda 8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu dönemde kimya ihracatı miktar bazında yüzde 1,86; değer bazında ise yüzde 13,87 geriledi. Yedi aylık dönemde kimya ihracatında ilk 10 ülke; Almanya, Mısır, Irak, İran, İtalya, Hollanda, ABD, İngiltere, Yunanistan ve Suudi Arabistan oldu.

“Miktar Bazında Yüzde 4,21’lik Artış Yaşadık”

Temmuz ayı ihracat rakamlarını değerlendiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, “Euro-Dolar paritesinde yaşanan kayıplar ve emtiadaki aşağı yönlü hareket ihracatımızı değer bazında düşürse de miktar bazında yüzde 4,21’lik artış yaşadık. 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin etkisi daha çok yurtiçinde hissedildi. Bu girişimin hızlı bir şekilde atlatılması tüm sektörler için oldukça rahatlatıcı oldu ve Türkiye’ye duyulan güveni artırdı. Yaşanan bu talihsiz olaya cevap olarak ihracat ve ekonomi hedeflerimizi sekteye uğratmadan çalışmalarımıza devam etmeliyiz. Ancak yurtdışı piyasalarda ülkemize yönelik algıda yanlış yönlendirme çabalarının olduğunu gözlemliyoruz. Bu konuda ekonomimizdeki düzelme ve ihracatımızdaki artış ile ilgili doğru bilgileri aktarmak konusunda en büyük sorumluluk da bizlerin omuzlarında. Türkiye’ye karşı herhangi bir negatif yaklaşım yok aksine demokrasiye bağlılığımız güven tazeledi diyebiliriz. Bu da ihracat artışımızdaki potansiyeli büyüttü” dedi.

Kimya ihracatçıları olarak yurtdışı fuar ve heyet programlarında herhangi bir değişikliğe gitmediklerini, küresel piyasalardaki daralma ve tüm olumsuz koşullara rağmen ihracat rakamlarını yukarıya taşımak adına çalışmalarının son sürat devam ettiğini belirten Akyüz, miktar bazındaki yükselişin devam etmesinin yılın geri kalanına yönelik umutlarını artırdığını dile getirdi.

Kaynak : dunya.com

598 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!