Kimya ihracatı miktar bazında yüzde 47 arttı

kimya-ihracati-miktar-bazinda-yuzde-47-artti

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Akyüz, “Özellikle paritede yaşanan düşüş ihracatımızı etkileyen en önemli etkenlerden biri. Nisanda kimya sektörü açısından bu toparlanmanın hissedildiğini söylemek mümkün” dedi.

Kimya ihracatında değer bazındaki azalış nisan ayında toparlanma sürecine girerken, miktar bazında ihracat yüzde 47 artarak 1,69 milyon tona ulaştı.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nden (İKMİB) yapılan açıklamaya göre, Türkiye genelinde ihracat Nisan ayında da gerilerken kimya sektörü, 1 milyar 445 milyon dolarlık ihracatla hazır giyimi geride bırakarak otomotivin ardından en fazla ihracat yapan sektör oldu.

Kimya ihracatında değer bazındaki azalış Nisan ayında toparlanma sürecine girerken, miktar bazında ihracat yüzde 47 artarak 1,69 milyon tona ulaştı.

Geçen ay kimya sektörünün en çok ihracat yaptığı ilk üç ülke Mısır, Irak ve Almanya olarak sıralandı. Bu ülkeleri Malta, Suudi Arabistan, İspanya, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Çin ve İtalya takip etti. Uzun bir aradan sonra tekrar ilk sıraya yükselen Mısır’a ihracat yüzde 38,44 artışla 93 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Kimya sektörünün dört aylık ihracatı ise yüzde 10,74 azalışla 5 milyar 178 milyon dolar oldu. Bu dönemde Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, Mısır, Almanya, İspanya, İtalya, İran, Azerbaycan-Nahcivan, Malta ve Suudi Arabistan en fazla ihracat yapılan ülkeler olarak sıralandı.

“Toparlanma hissediliyor” 

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, kimya ihracatının Nisan ayı performansına ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Kimya ihracatımız Türkiye ihracatına paralel bir seviyede ilerliyor. Özellikle paritede yaşanan düşüş ihracatımızı etkileyen en önemli etkenlerden biri. Bu süreç sadece kimyayı değil tüm sektörleri çok etkiliyor. Yılın ilk aylarında toparlanmanın etkilerini önümüzdeki aylarda hissedeceğimizi vurgulamıştık. Nisan ayında kimya sektörü açısından bu toparlanmanın hissedildiğini söylemek mümkün. Her ne kadar Avrupa ihracatımızda kayıplar yaşansa da uzun bir aradan sonra Mısır tekrar ilk sıraya yükseldi.”

Ticaret heyetlerinin, milli katılımlı fuar organizasyonlarının ve alternatif pazar arayışlarının devam ettiğini belirten Akyüz, mayıs ayı içinde PLMA Amsterdam ile Dubai Beautyworld Middle East fuarlarına milli katılım organizasyonları düzenleyeceklerin ve üye firmaların bu ülkelerden güzel haberlerle döneceğine inandıklarını kaydetti.

Kaynak : dunya.com

196 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!