Hidrojen Peroksit Jeneratörü Milyonlarca Kişiye Temiz Su Sağlayabilir

Hidrojen Peroksit Jeneratörü Milyonlarca Kişiye Temiz Su Sağlayabilir

Ucuz, taşınabilir bir reaktör, su dezenfeksiyonu için oksijeni elektrokimyasal olarak indirgeyerek hidrojen peroksit üretebilir.

Dezenfektan hidrojen peroksit üreten küçük bir reaktör, suya bulaşan virüsleri ve bakterileri ucuz bir yolla temizleyerek temiz suya erişimi olmayan 663 milyon kişinin ihtiyacı karşılanabilir.

Suyu dezenfekte etmek için kullanılan geleneksel yöntemler, uzun süreli kullanım için uygun olmayan zehirli bir gaz olan klorun kullanılmasını içerir. Hidrojen peroksit (H2O2), suya ve oksijene kolaylıkla ayrıştığından daha iyi huylu zararsız bir alternatiftir. Bununla birlikte, üretimi pahalı ve enerji yoğuntur.H2O2‘yi küçük miktarlarda üretebilen jeneratörler olmasına rağmen,  dezenfektan üretmek için gereken asidik koşullar, cihazın zamanla bozunmasını sağlarken diğer jeneratörler pahalı paladyum katalizörleri gerektirir.

H2O2’yi klora karşı uygun bir rakip yapmak için ABD Stanford Üniversitesi’nde Jenks K. Nørskov, Zhenan Bao ve Thomas F Jaramillo tarafından yönetilen üç araştırma grubu düşük maliyetli ve taşınabilir bir H2O2 reaktörü yaptılar. Aygıt, bir ayakkabı kutusu kadar küçük olabilir ve bir kişi için yeterince temiz su sağlayabilir veya bütün bir köy tarafından kullanılabilecek kadar büyük olabilir “diyor Jaramillo. Her cihazın maliyeti yalnızca plastik kutu ve karbon katalizörü için birkaç dolardır.

Reaktöre üç malzeme beslenir: su, hava ve elektrik. Küçük güneş pilleri cihaz için yeterli elektrik sağlar ve bu da şebekeden bağımsız topluluklar için uygulanabilir olmasını sağlar. Reaktör içinde, sürekli bir elektrokimyasal devre üretmek için bir oksijen indirgeme ve oksijen evrim reaksiyonu birleştirilir. Bir karbon katalizörü, atmosferik oksijeni merkezi bir odacıkta biriken H2O2‘ye indirgemektedir. Katalizör, üretilen H2O2‘nin oksijen evrim elektroduna difüzyonunu önlemek için hidrofobik bir tabakaya sahiptir.

ABD California Davis Üniversitesi’ndeki güneş enerjisi dönüşüm uzmanlarından Frank Osterloh, işin dikkat çekici olduğunu belirtti çünkü hidrojen peroksitin merkezi olmayan sürdürülebilir bir şekilde üretilmesi ve H202 ‘nin güvenli içme suyunun hazırlanması da dahil olmak üzere çoklu uygulamalar için bir dezenfektan olma ihtimalini vurguladı.

Her ne kadar H2O2 bakterileri içme suyundan arındırmaya iyi gelse de, Norskov, Bao, Jaramillo ve ekipleri şimdi de sudaki diğer kirleticileri de gidermeye çalışıyor.

Kaynak : chemistryworld.com

174 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasaktır!