Kimya İhracatında İlk Üç Ülke Irak, ABD ve Almanya Oldu

Kimya İhracatında İlk Üç Ülke Irak ABD ve Almanya OlduİKMİB verilerine göre, kimya sektörü ihracatı 2020 yılı Temmuz ayında geçen sene aynı döneme göre yüzde 8,5 gerilerken, bu yıl Haziran ayına göre yüzde 11 artarak 1 milyar 586 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre, kimya sektörü ihracatı 2020 yılı Temmuz ayında geçen sene aynı döneme göre yüzde 8,5 gerilerken, bu yıl Haziran ayına göre yüzde 11 artarak 1 milyar 586 milyon dolar olarak gerçekleşti. Sektörün 7 aylık ihracatı ise 10,15 milyar dolara ulaştı. Irak, ABD ve Almanya en çok kimya ihracatı yapılan ilk üç ülke oldu.
İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, kimya sektörünün temmuz ayına ait ihracat rakamlarını değerlendirdi. Temmuz ayında ihracatın 1,6 milyar dolar olduğunu söyleyen Pelister, haziran ayına göre yüzde 11 artış gerçekleştirdiğini belirtti. Pelister, “Sektörümüzün yedi aylık ihracatı ise 10 milyar doları aştı. Yedi aylık dönemde de ikinci sektör olmayı başardık. Temmuz ayında ABD hem ikinci ülke olarak hem de ilk 10 ülke içinde yüzde 56,30 ile en çok artış sağlayan ülke olarak öne çıkıyor. Özellikle Latin Amerika bölgesinde sektörümüze yönelik fırsatlar var. İKMİB olarak ticaret heyetlerini düzenliyoruz. Bu sayede ihracatçıları satın almacılarla buluşturuyoruz. Türkiye ve sektör için beklentimiz olumlu. Ekonomik göstergeler ise umudumuzu yükseltiyor. Bizler de görevimizin bilinciyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sektör olarak pandemi sonrasında oluşacak talebi karşılamak için hazırlanıyoruz. Bu amacımıza ulaşabilmek için dijital dönüşüm kapsamında katma değeri yüksek ürünlerin yatırımına öncelik vermemiz gerekiyor. Devletimizin de kimya sektörümüzde yapılacak yatırımlarda teşvik ve destek vermelerini bekliyoruz” dedi.

Temmuz Ayında En Fazla İhracat Yapılan Ülke Irak Oldu

Temmuz ayında en çok Irak ihracat gerçekleştirdi. Temmuz ayında Irak’ı takip eden ilk onda yer alan diğer ülkeler ise ABD, Almanya, İngiltere, Hollanda, Belçika, İtalya, İsrail, Romanya ve İran oldu. Irak’a yapılan kimya ihracatı 2020 yılı Temmuz ayında 97 milyon 192 bin dolar olarak gerçekleşti. Temmuz ayında Irak’a en çok “plastikler ve mamulleri”, “uçucu yağlar, kozmetikler ve sabun”, “eczacılık ürünleri”, “yıkama müstahzarları”, “boya, vernik, mürekkep ve müstahzarları”, “muhtelif kimyasal maddeler”, “mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler”, “yapıştırıcılar, “gübreler”, “enzimler” ve “tutkallar”, ihraç edildi. 2020 yılı Ocak-Temmuz olarak yedi aylık dönemde en çok kimya ihracatı yapılan ülkeler ise sırasıyla Hollanda, Almanya, Irak, İtalya, ABD, İngiltere, İspanya, İsrail, Romanya ve Belçika olarak ilk onda yer aldı.

Temmuz Ayında “Plastikler ve Mamulleri” En Çok İhracat Gerçekleştirilen Ürün Oldu

Temmuz ayında kimyevi maddeler ve mamulleri ürün gruplarında plastikler ve mamulleri ihracatı, 588 milyon 783 bin 979 dolarla kimya ihracatında ilk sırada yer aldı. 196 milyon 179 bin 519 dolar ihracat rakamıyla ise mineral yakıtlar, yağlar ve ürünler ikinci sırada oldu. Uçucu yağlar, kozmetikler ve sabun ihracatı 138 milyon 214 bin 524 dolarla üçüncü sırada yer aldı. Uçucu yağlar, kozmetikler ve sabunu takiben ilk onda yer alan diğer sektörler ise; ‘anorganik kimyasallar’, ‘eczacılık ürünleri’, ‘kauçuk, kauçuk eşya’, ‘muhtelif kimyasal maddeler’, ‘boya, vernik, mürekkep ve müstahzarları’, ‘yıkama müstahzarları’ ve ‘organik kimyasallar’ oldu.

Kaynak : stendustri.com.tr

444 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!