Kimya Mühendisi Öğrencisinden Yüksek Kitap Fiyatlarına Tepki

kimya-muhendisi-ogrencisinden-yuksek-kitap-fiyatlarina-tepki

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Kimya Mühendisliği Bölümü öğrencisi Gökhan Çağlar, yüksek kitap fiyatlarına tepki olarak üniversite içerisinde ‘Kitap Takas Pazarı’ kurdu.

Anadolu Üniversitesi Merkez Yemekhanesi yanında Kitap Takas Pazarı kuran Gökhan Çağlar, öğrencilere okudukları kitapları başka kitaplarla takas usulü ile değiştirme imkanı sağlıyor. Çağlar, hayata geçirdiği uygulama ile insanların hem bilgi paylaşımı hem de ikili ilişki kurabilme imkanını sağlıyor. Ayrıca maliyeti yüksek kitapların alınması yerine, ellerinde bulunan kitapları başka kitaplarla değişimini sağlayarak kitap sirkülasyonu sağlamakla kalmayıp bütçeye de katkı sağlıyor.

Gerçekleştirdiği uygulama hakkında açıklama yapan Anadolu üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü öğrencisi Gökhan Çağlar, toplumun salt tüketime dayalı bir ilişki yaşadıklarını söyledi. Çağlar, “Kitap takas pazarının olayı kitap yayınevlerinin şirketleşmesi, kitap fiyatlarının hat safhada pahalı olması, insanların da hat safhada tüketiyor olması ve bunu aynı zamanda kitaplara da yapıyor olmaları. Amaç burada ikili ilişki geliştirebilmek, insan ilişkilerini bir nebze olsun geliştirebilmek ve bilinçte kırılmalar oluşturabilmek. Bu yüzden yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Çağlar, standa ikili ilişki geliştirdiklerini, yapılan kitap takası üzerinden de bilgi alışverişi yaptıklarını belirterek, “Yalnızca kitap takas pazarı değil burayı bir nebze olsa da komine hale getiriyorsunuz ve insanlar farkı ilişkiler geliştirebiliyor. Bu işi iki haftada bir ya da haftada bir tarzında bir şey haline getirmek istiyoruz. Bu iş bizim öncülüğümüzde devam ederse, bu iş olmayacak. Bizden çıkmalı başka insanlar da yapabilmeli bu şekilde olursa muhtemelen bir haftada bir ya da iki haftada bir diye devam edecek” diye belirtti.

Öte yandan Çağlar, yaptıkları işten kendilerinin de zevk aldığını ve insanlar için yaptıkları girişimde kendilerinin bir özne olmasından dolayı da mutlu olduklarını ifade etti.

Kaynak : haberler.com

51 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasaktır!