kimya-ogretmenleri-atama-bekliyor

İstanbul’dan Van’a birçok şehirden sosyal medyada bir araya gelen Kimya öğretmenleri yapılan atamalarda mağdur olduklarını ifade ediyor.

Geçtiğimiz aylarda Nobel ödülü alan Aziz Sancar’ın yaşadığı ülkede pozitif bilimlerin önünün ve kimyanın gerilerde olduğunu söyleyen öğretmen adayları Türkiye genelinde yapılan sınavların kimya bölümündeki ortalamanın 30 soruda 8 net olan oranının yükseltilmesi için kimya öğretmeni alımlarının arttırılması gerektiğine vurgu yapıyorlar. Kimya öğretmeni atamaları yetersiz.

Yıllardır Mağduruz

Kimya öğretmeni atamalarına çok düşük kontenjan verildiğinin altını çizen öğretmenler, ‘Türkiye Cumhuriyeti Eğitim Fakültelerinden mezun olup, Fen Fakültesi programlarını başarıyla tamamlayıp pedagojik formasyon almış ve ÖSYM’nin yapmış olduğu KPSS’den başarı elde ettiği halde hala Kimya Öğretmeni olarak atanma hakkına erişememiş binlerce Kimya Öğretmeni olarak yıllardır mağduruz. Son 5 senede 210 bin öğretmen ataması yapılmasına rağmen sadece 1310 kimya öğretmeni alımı yapılmıştır. Bu da genel alımlardan %0.62′ lik bir dilime karşılık gelmektedir.’ dedi.

Kimya Derslerinin Kalitesi Düştü

ÖSYM’nin yaptığı LYS sınavlarında kimya sorularında Türkiye’nin ortalamasının 30 soruda 8 net olduğunu kaydeden kimya öğretmenleri, ‘Türkiye ortalaması gösteriyor ki, liselerdeki kimya derslerine mesleğini seven, öğretmeyi ve gençlere rehberlik etmeyi kendine görev edinmiş nitelikli ve daimi yani kadrolu Kimya öğretmenlerine olan ihtiyaç günden güne artmaktadır. Ayrıca sınıf öğretmenlerinin kimya öğretmenliğine geçmesi, ön lisans mezunu ücretli öğretmenlerin derse girmesi ile kimya dersinin kalitesi iyice yerlere düşmüştür. Yıllardır açık olmasına rağmen kimya öğretmeni alımı kesinlikle yetersizdir. Okullardaki gerçek kimya öğretmeni ihtiyacı gösterilmelidir. Geçtiğimiz yıllarda açıklanan ihtiyaçlar gerçeği yansıtmamaktadır.Bu sene 10’uncu sınıflarda kimya dersinin zorunlu olması sebebi ile açık 2 katına çıkmıştır. E Okul Dershanelere ihtiyaç kalmaması için düzenlenen programlarla nitelikli öğretmenlere artık daha çok ihtiyaç vardır. Bu nedenle mevcut açık göz önünde bulundurulduğunda en az 3000 kimya öğretmeninin atanması gerekmektedir. 2016 yılının şubat ayında yapılacak olan öğretmen atamalarında kimya öğretmeni alımlarının arttırılacağına inancımız tam. Bu konuda gerekli hassasiyetin gösterileceğine inanıyoruz.’ dedi.

Kaynak : eokul-meb.com

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.