Kimya Sektör Platformu Dönem Başkanlığı PAGDER’de

Kimya Sektör Platformu Dönem Başkanlığı PAGDER'de

Geniş temsil tabanıyla kimya sektörü ve alt sektörlerinin ekonomik ve mesleki sorunlarını ortak paydada ele alıp çözüme kavuşturmak amacıyla 2004’te yılında merhum sanayici Refik Baydur tarafından kurulan ve günümüze dek çalışmalarını sürdüren Kimya Sektör Platformu’nun (KSP) Dönem Başkanlığı Eylül 2019’a kadar PAGDER’e geçti.

Kimya Sektör Platformu Dönem Başkanlığı Pagder’de

Geniş temsil tabanıyla kimya sektörü ve alt sektörlerinin ekonomik ve mesleki sorunlarını ortak paydada ele alıp çözüme kavuşturmak amacıyla 2004’te yılında merhum sanayici Refik Baydur tarafından kurulan ve günümüze dek çalışmalarını sürdüren Kimya Sektör Platformu’nun (KSP) Dönem Başkanlığı Eylül 2019’a kadar PAGDER’e geçti.

Kimya Sektör Platformu’nda yeni dönem 22 Eylül 2017 günü İstanbul’da gerçekleştirilen Başkanlar Kurulu Toplantısı ile birlikte resmen başladı. İki yıllığına dönem başkanlığı görevini Kauçuk Derneği’nden devralan Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) ve Kimya Sektör Platformu (KSP) Başkanı Reha Gür yaptığı açıklamada; “Demokrasinin hakim, birlikte yönetim anlayışının kültür olarak benimsendiği Kimya Sektör Platformu’nda kurumsallaşmış, verimli ve şeffaf bir yönetim anlayışını uygulamayı hedefliyoruz. Kimya Sektör Platformu’nu etkin ve verimli çalıştırma yolunda bizlere destek vereceğine inandığımız tüm platform üyelerine güven ve destekleri için teşekkür ederiz” dedi.

Kimya sanayisinin 14 milyar dolarla Türkiye’nin ihracatta üçüncü büyük sektörü olduğunu belirten Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) ve Kimya Sektör Platformu (KSP) Başkanı Reha Gür şunları kaydetti: “Sektörde bulunan 22 bin civarı işletmenin sadece üçte biri ihracat yapıyor. Kimya Sektör Platformu’nun hedefi ise 2023’te kimya ihracatının 50 milyar dolara çıkması için gereken oluşumları sağlamak. Başta yeni petrokimya yatırımları olmak üzere yabancı yatırımcıların Türkiye’ye çekilebilmesi durumunda söz konusu hedeflere ulaşılması noktasında umut görülüyor.”

Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda, ‘petrokimya ve ara girdi kimyasalları yatırımı’ teması ile 23-24 Kasım 2017 tarihlerinde 9. Kimya Endüstrisi Şurası’nın gerçekleştirilmesine karar verildi.

NEDEN KİMYA SEKTÖR PLATFORMU?

  • Türkiye kimya sanayisinde bölgesel, sektörel ve ulusal kalkınma vizyonları geliştirmek
  • Sektörün uluslararası entegrasyonuna yardımcı olmak
  • Türkiye kimya sanayisinin rekabet gücünün artmasına katkıda bulunmak
  • Ar-Ge ve inovasyon için üniversitelerle işbirliğini geliştirmek
  • Hükümet, ilgili bakanlık ve kamu kurumlarının destekleri hakkında sektörü bilgilendirmek

Kaynak : gunaydinaliaga.com

632 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!