Kimya sektörü için 2015 zor bir yıldı

kimya sektoru icin 2015 zor bir yildi

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Akyüz, ‘2015 gerek ihracatçılarımız gerek sanayicilerimiz açısından kolay olmayan bir yıldı’ dedi.

Kimya sektörü, 2015 yılını 15,5 milyar dolarlık ihracatla tamamladı. Konuyla ilgili açıklama yapan İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Akyüz, “2015 gerek ihracatçılarımız gerek sanayicilerimiz açısından kolay olmayan bir yıldı. Ancak, tüm bu yaşananlara rağmen kimya halen Türkiye’nin en fazla ihracat yapan üçüncü sektörü olmayı sürdürüyor” açıklamasını yaptı.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği’nden (İKMİB) yapılan açıklamaya göre, ekonomik ve siyasi belirsizliklerin olumsuz etkisini yıl boyunca hisseden kimya ihracatçısı zorlu bir yılı geride bıraktı.

2015 yılını 15 milyar 469 milyon dolarlık ihracatla tamamlayan sektör, otomotiv ile hazır giyim ve konfeksiyonun ardından üçüncü sırada yer aldı. Kimya ihracatı bir önceki yıla göre değerde yüzde 13,28 azalırken, miktarda yüzde 12,59 artarak 17,3 milyon tona ulaştı.

Türkiye ekonomisinin lokomotifi kimya sektörü, geçen yıl en fazla ihracatı Mısır, Irak ve Almanya’ya gerçekleştirdi. Birleşik Arap Emirlikleri, İtalya, İran, İspanya, Suudi Arabistan, Yunanistan ve İngiltere ilk 10’da yer alan diğer ülkeler olarak sıralandı.

Singapur’a ihracat yüzde 245 arttı

Ülkelere daha yakından bakıldığında yıl genelinde Singapur’a yapılan ihracatın yüzde 245 yükselişle 178 milyon dolara ulaştığı görüldü. Bu dönemde Avrupa ülkelerine yapılan ihracat yüzde 34, 8 artarak, toplam kimya ihracatının 4,9 milyar dolarlık kısmını oluşturdu.

2015 yılının son ayında özellikle Avrupa ülkelerine olan ihracatta dikkat çekici gelişmeler yaşandı. İlk üçte Mısır, Almanya ve İtalya yer alırken, bu ülkeleri Suudi Arabistan, Yunanistan, Irak, İran, ABD, Hollanda, Birleşik Arap Emirlikleri takip etti.

Yunanistan önceki yılın aynı ayına göre yüzde 115 artış hızıyla öne çıkan ülkeler arasında yer aldı. Yunanistan’a yapılan ihracat 53 milyon dolara yükseldi. İtalya’ya yüzde 64, Hollanda’ya yüzde 63, Suudi Arabistan’a ihracatta yüzde 49 artış yaşandı.

Diğer yandan ABD’ye olan ihracat ise yüzde 41 yükseldi ve 45 milyon dolar olarak gerçekleşti. Singapur, aralık ayında da yüzde 581 ihracat artış hızıyla rekor kırdı.

‘Yavaşlamanın olumsuz etkisini hissettik’

Akyüz, belirsizliklerin yıla damgasını vurduğunu ifade ederek 2015 yılını değerlendirdi.

2015’in gerek ihracatçılar gerek sanayiciler açısından kolay olmadığını belirten Akyüz, şöyle devam etti:

“Küresel ekonomideki yavaşlamanın olumsuz etkisini yıl boyunca hissettik. Miktar bazında ihracatımızdaki yükselişe karşın avro-dolar paritesinin etkisiyle değer bazında düşüş yaşadık. Ancak, tüm bu yaşananlara rağmen kimya halen Türkiye’nin en fazlla ihracat yapan üçüncü sektörü olmayı sürdürüyor. 2016 yılında da yine çok bilinmeyenli bir denklemle karşı karşıya kaldık. Bilinmeyenleri en aza indirmemiz gereken bir yıla girdik.

Özellikle Irak, Mısır ve Rusya cephelerindeki gelişmeler bizi yakından ilgilendiriyor. Ortadoğu ve Çin sadece kimya değil diğer sektörler için de tehdit oluşturuyor. Dış kaynaklı tüm olumsuzluklara rağmen hedef odaklı ihracat stratejimize devam ediyoruz. Güney Amerika, Sahra Altı Afrika, Uzakdoğu ve Asya gibi pazarlar yakın takibimizde. Türkiye olarak hiç ürün satmadığımız yerler var. Alt sektörler bazında potansiyelin yüksek olduğu ülkeleri araştırıyoruz. 2016 yılında da gerek fuarlar gerekse ticaret heyetleri ile firmalarımızı bu ülkeler ile buluşturmaya devam edeceğiz.”

Kaynak : dunya.com

4.499 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!