Kimya Sektöründe Açık Büyük

Kimya Sektöründe Açık BüyükİMMİB Genel Sekreteri Armağan Vurdu, Türk kimya sektörünün 2019’da 20.6 milyar dolar ihracat yaptığına işaret ederek, “Ancak 2019’u yaklaşık 74 milyar dolar gibi bir ithalat rakamıyla kapatacağız gibi görünüyor. Dolayısıyla ciddi bir ticari açık verdiğimiz bir alan” dedi.

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Genel Sekreteri Armağan Vurdu, geçen yıl ihracatını değer bazında en fazla artıran sektör olan kimyanın başarısında devreye giren yatırımların etkili olduğunu belirterek, “Aliağa ve Yumurtalık’ta kimyayla ilgili endüstri bölgelerinin kurulması, yeni yatırımlar yapılması da söz konusu olacak. Buradaki tesislerin kapasiteleriyle orantılı olarak da biz kimya sektöründe yaşadığımız bu açık problemini istikbalde gidereceğiz” dedi. İMMİB, bünyesindeki elektrik ve elektronik, çelik, kimyevi maddeler ve mamulleri, demir ve demir dışı metaller, mücevher ve madencilik ürünleri sektörlerinin toplam ihracatı geçen yıl 62.2 milyar dolara ulaştı ve birlik yeni ihracat rekoru kırdı.

Ne Olacak Bu Açık?

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre İMMİB’e bağlı sektörler Türkiye’nin toplam mal ihracatının yüzde 34.5’ini karşılarken, bu sektörlerin dış satımı 2018’e göre yüzde 1.7 yükseldi. Vurdu, geçen yıl mineral yakıt ve yağların ihracatındaki artışı şu şekilde değerlendirdi: “2019’da hem Star rafinerisi bir yeni yatırım olarak Türkiye’de yerini aldı hem de TÜPRAŞ bir yatırım yapmıştı. Onun dışında plastikte, medikalde ve birçok alt ürün grubumuzda da küçük de olsa artışlar gerçekleşti. Türkiye kimyada 20.6 milyar dolar ihracat yapıyor ama yılı yaklaşık 74 milyar dolar gibi bir ithalat rakamıyla kapatacağız gibi görünüyor. Bunun büyük bir kısmı enerjiyle ilgili. Dolayısıyla ciddi bir ticari açık verdiğimiz bir alan. Aliağa ve Yumurtalık’ta kimyayla ilgili endüstri bölgelerinin kurulması, yeni yatırımlar yapılması da söz konusu olacak. Buradaki tesislerin kapasiteleriyle orantılı olarak da biz kimya sektöründe yaşadığımız bu açık problemini de istikbalde gidereceğiz diye düşünüyoruz.” Vurdu, “Korumacılık savaşları çerçevesinde hangi ürün gamında Çin’in ABD’ye ürünleri sınırlanmış bakıyoruz. Örneğin endüstriyel mutfakta ABD’nin Çin’den ithalatı 35 milyar dolar civarında. Çin’in yerini almak adına çok büyük bir alan var gibi görünüyor” dedi.

Kaynak : yenimesaj.com.tr

251 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!