Kimyagerler İlaç Üretimini Artırmak için Elektrokimyayı Kullanıyor

Kimyagerler İlaç Üretimini Artırmak için Elektrokimyayı Kullanıyor

İlaca bir şok ver. Elektrokimyayı -elektrik ve kimyayı birleştiren bir teknik- kullanarak gelecekte Amerika Devletleri’nde en iyi reçeteli birçok ilaç da dahil olmak üzere tıbbi ilaçlar daha sürdürülebilir bir şekilde üretilmek üzere kolayca ölçeklendirilebilir.

Cornell Üniversitesi’nde kimya yardımcı doçenti Song Lin. Lin ve ekibi, vicinal diaminleri daha kolay ve zehirli atıklar olmadan üreten bir teknik geliştirdiler.

Şu anda ilaç yapmak, çeşitli kimyasal basamaklar ve yoğun enerji gerektiren karmaşık organik moleküller üretmeyi içeriyor. Bu süreç aynı zamanda bol miktarda çevresel zararlı -genellikle toksik, atık üretir.

Birçok popüler ilacın merkezinde, tıp için biyoaktif bir temel olan karbon-azot kimyasal bağları içeren vicinal diaminler bulunur. Kimya yardımcı doçenti Song Lin’e göre, pek çok tüketilen terapötik ajanlar, kuvvetli grip ilaçları, penisilin ve bazı anti-kanser ilaçları da dahil olmak üzere bu diaminlere sahipler.

Lin ve ekibi, vicinal diaminleri daha kolay ve zehirli atıklar olmadan üreten bir teknik geliştirdiler. Bu süreç, elektrik ve kimyadan -elektrokimya, faydalanıyor ve bol miktarda manganez kullanıyor.

Lin, “Şu andaki süreç, bu kimyasal bağı oluşturmak için çok fazla atık üretiyor. Kimyasal olarak değil elektro sentetik bir ürün oluşturduğunuzda daha basit ve sürdürülebilirdir” dedi.

Kıdemli yazar olarak Lin’e ek olarak, “Alkenlerin Metal Katalizli Elektrokimyasal Diazidasyonu” baş yazarı ve doktora sonrası araştırmacı Niankai Fu, yüksek lisans öğrencileri Greg Sauer; Ambarneil Saha and Aaron Loo tarafından yazılmış. Cornell laboratuvarı, başlangıç parasını bu araştırmaya finanse etti ve Ulusal Bilim Vakfı, Sauer’a fon sağladı.

Kaynak : sciencedaily.com

654 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!