Kimyasal kargo 51 işçiyi hastanelik etti

kimyasal-kargo-51-isciyi-hastanelik-etti

Kocaeli’nde bir kimya firmasına ait içerisinde ‘sodyum benzoat’ maddesinin bulunduğu belirtilen kargo paketinde sızıntı yaşandı. Sızıntıdan etkilenen 51 işçi, hastaneye kaldırıldı. Hastanenin acil girişi şeritlerle çevrilerek, hastaların girişine  kapatıldı. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü görevlileri, kargo firmasına gelerek incelemelerde bulundu.

Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde bir kargo firmasına gönderilen pakette kimyasal sızıntı meydana geldi. Alınan bilgilere göre, bir kimya firmasına ait içerisinde “sodyum benzoat” maddesinin bulunduğu belirtilen paket patladı. Kargo merkezine Ankara’dan geldiği öğrenilen paketteki toz maddenin etrafa yayılması ile birlikte işçiler rahatsızlandı. Kargo çalışanları, nefes almakta zorlanınca dışarı çıkarıldı ve 112 Acil’den yardım istendi. 51 işçi ambulanslarla Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer Bölümü’nde (KBRN) tedavi altına alındı.  Hastanenin acil girişi de şeritlerle çevrilerek, hastaların girişine izin verilmedi. Hastalar, kapıdaki başka hastanelere yönlendirildi.

İlk bilgilerde olayın kimyasal bir sızıntıdan meydana geldiği ileri sürüldü. Ancak ilerleyen saatlerde, kargoyu alacak firmanın yetkilileri hastaneye geldi ve gazetecilere bilgi verdi. İsmini belirtmeyen bir yetkili, “Paketin içerisinde herhangi bir kimyasal madde yok. Söz konusu madde, alkolü acılaştırmaya yarıyor ve insan sağlığını tehdit etmez. Kimyasal madde olduğu ileri sürülerek, panik oluşturuldu ve çalışanlar hastaneye getirildi.” dedi.

KBRN’DE Tedavi Altına Alındılar

KBRN bölümünde özel önlemler alınırken, işçilerin kimyasal maddeden arınmaları için yıkanmaları sağlanarak kıyafetler verildi. İşçilerin kan örnekleri alındı. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Soner Şahin, işçilerin sağlık durumlarının iyi olduğunu söyledi. Şahin, tedavi altına alınan kargo çalışanlarından 40’ının taburcu edildiğini belirterek, “14 kişinin tedavileri devam ediyor. Tedavilerinin ardından taburcu edilecekler.” dedi. KBRN sorumlusu Acil Tıp Uzmanı Onur Karakayalı ise, “İlk olarak arındırılma işlemi yapıldı. Ardından hastalar gözlem altına alınarak semptomlar üzerinde tedavi yapıldı.” diye konuştu. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Kaynak : zaman.com.tr

405 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!