Kimyasal Tesisler Kötü Hava Şartlarına Göre Planlanmalı

Kimyasal Tesisler Kötü Hava Şartlarına Göre Planlanmalı

Birleşik Devletler Kimyasal Güvenlik Ajansı; Tropikal Harvey Kasırgasının Arkema Kimya Fabrikası ve Houston bölgesindeki etkisi ışığında, kasırga ve tayfunlara karşı kimyasal tesislerin hazırlıklı olmalarını sağlamak için şirketlere, acil durum planlamacılarına ve ilgililere baskı yapıyor. Ajans, Crosby-Teksas’daki Arkema fabrikasında Ağustos ayının sonunda yangın devam ederken, federal müfettişlerden bağımsız olarak yaptıkları araştırmanın güncellenen bir bölümünü 15 Kasım’da tavsiye olarak yayımladılar.

Birleşik Devletler Kimyasal Güvenlik Ajansı (CSB) müfettişi Mark WINGARD “Kasırgalar, acil durum geliştiğinde şirketlerin geçmiş tecrübelere güvenmediğini gösteriyor. Daha kötü hava olayları da mümkün ve biz bunlara karşı nasıl hazırlanmalıyız ve neler yapabileceğimiz hakkında düşünmeye ihtiyacımız var. Şirketler önceki önlemleri test etmeli.” diyor.

Arkema, stabil olarak kalması için dondurulmuş halde olması gereken organik peroksit üretiyor ve kullanıyor. Harvey kasırgası nedeniyle oluşan tayfunda fabrika elektrik ve jeneratörlerini kaybetti. Soğuk hava depolarının elektriği kesilince şirket peroksitleri 9 adet soğutuculu tır kasasına taşıdı. Fakat kısa süre sonra 3 tır alev aldı ve sonunda Arkema yetkilileri kalan tırları da kasıtlı olarak yaktılar.

“Şirket peroksiti nötralize etmeyi düşündü fakat 15.000 ayrı kutuda 158.757 kg peroksit olduğundan böyle bir işlem çok zordu.” diyor Birleşik Devletler Kimyasal Güvenlik Ajansı (CSB) müfettişi Mark WINGARD.

“Birleşik Devletler Kimyasal Güvenlik Ajansı (CSB) yetkilileri, tayfunlar, şiddetli rüzgarlar ve kasırgaların daha sık yaşandığını ve şirketler ve ilgililerin hazırlıklı olması gerektiğini söylüyor. Birleşik Devletler Kimyasal Güvenlik Ajansı (CSB), Arkema hakkındaki raporunu hazırlarken, Birleşik Devletlerdeki farklı ajanslar ile diğer ülkelerdeki ajansların yaklaşımının yanı sıra mevcut acil durum hazırlık ekipmanlarının yeterliliğine de bakacak” diyor WINGARD.

Birleşik Devletler Kimyasal Güvenlik Ajansı (CSB) Başkanı Vanessa Allen Sutherland “Arkema acil durum planı yaptı fakat yeterli değildi, biz bunun sebebini ortaya çıkarmalı ve diğer şirketler ile paylaşmalıyız” diyor.

Sutherland “Birleşik Devletler Kimyasal Güvenlik Ajansı (CSB), şirketlere ve acil durum hazırlıklarına yardımcı olmak maksadıyla, Haziran 2018’de başlayacak olan yeni Atlantik kasırga sezonu öncesinde soruşturmayı tamamlamak ve raporunu yayımlamayı amaçlamaktadır.” diyor.

Kaynak : acs.org

534 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!