Kız Öğrencilerden Fıstıklı Parfüm

Siirt Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Teknolojileri Bölümü öğrencileri, uzun bir araştırma sonucu Türkiye’de ilk kez Siirt fıstığının özünden çeşitli aromatik karışımlarla 4 farklı renk ve kokuda parfüm üretti.

Siirt Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Teknolojileri Bölümü’nün kız öğrencileri, fıstıklı parfüm yaptı. Siirt fıstığının özünden çeşitli aromatik karışımlarla 4 farklı renk ve kokuda üretilen parfümün erkek ve kadınlar için ayrı ayrı hazırlandığı belirtildi. Okulun Müdürü İdris Yolbaş, okul bünyesinde 10 yıl önce kurulan Kimya Teknoloji Bölümü’nün başarılı araştırma ve geliştirme çalışmasına imza attığını belirterek, daha önce de öğrencilerin çeşitli bitki ve çiçeklerde parfüm elde ettiğini, ancak ilk kez Siirt fıstığından parfüm elde edildiğini söyledi.
Okulumuz bu bölümünde 100’e yakın öğrencilerinin bulunduğunu ve başarılı çalışmalar yapıldığını anlatan Yolbaş, “Bugün de bir örneğini görmekteyiz. Çeşitli bitki ve çiçeklerde çok sayıda parfüm elde edilmişti, ama bunların içinde en önemlisi de fıstıktan parfüm elde edilmesi oldu. Çünkü fıstık yöresel bir ürünümüz olduğu gibi aynı zamanda bizim için önemli bir potansiyeli mevcuttur. Ben de sonucunu merak ettiğim bu araştırmada otantik bir koku elde edildiğine tanık oldum. Ayrıca bu çalışmayı yapan öğrencilerimizin tümü de kız öğrencidir. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne denk gelen böyle bir çalışmadan ötürü emeği geçenleri kutlar, kız öğrencilerimiz şahsında tüm kadınların günlerini kutlarım” dedi.

“8 Mart’a Özel Ürettik”

Yoğun bir çalışma sonucu çeşitli karışımlarla kaliteli bir parfüm elde etmenin mutluluğunu yaşadığını ifade eden Kimya Teknoloji Bölümü öğrencisi Ayşegül Kalkan ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak hazırladıkları çalışmanın kız öğrenci arkadaşlarıyla birlikte yapıldığını ve fıstıktan elde edilen parfümün çok kaliteli bir koku içerdiği kaydetti.
Araştırmanın çok yorucu geçtiğini dile getiren Bahar Emuştekin adlı öğrenci ise, fıstığın tadının güzel olduğundan elde edilen parfümün kokusunun da güzel olduğunu belirtti.
Kimya Teknoloji Bölümü öğrencileri daha sonra özel olarak hazırlanan kutulara doldurdukları parfümü, öğretmen odasında kadın ve erkek öğretmenlere test ettirip, birer kutu hediye etti.
Öğrenciler ayrıca, önümüzdeki zamanlarda Siirt’te yıllık rekoltesi 30 bin tona ulaşan Siirt fıstığının kabuğundan alternatif enerji olarak çevreyi en az kirleten yakıt elde edilmesi üzerinde kapsamlı bir çalışma yapacakları belirtildi.

Kaynak : kadinhaberleri.com

Okumanızı Öneriyoruz

Emisyonlar Güneş Işığıyla Faydalı Malzemelere Dönüştürülebilirler mi?

Shaama Sharada küresel ısınmanın en büyük suçlusu olan karbondioksiti, çok kararlı, “çok mutlu bir molekül” …