Kocaeli, kimya sanayinin yüzde 27’sini karşılıyor

kocaeli kimya sanayinin yuzde 27 sini karsiliyor

Kimya Sektörü Çalıştayı’nda konuşan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Kocaeli’de faaliyet gösteren önemli sektörlerin Türkiye içerisindeki payı incelendiğinde, ülke kimya sanayinin % 27’si ilimizden karşılanmaktadır ”dedi.

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kocaeli Sanayi Odası ve Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği işbirliği ile TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde “Kimya Sektörü Çalıştayı” düzenlendi. Çalıştay; KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun açılış konuşması ile başladı.

Yüzde 27’lik Oran

Zeytinoğlu; “Kocaeli’de faaliyet gösteren önemli sektörlerin Türkiye içerisindeki payı incelendiğinde, ülke kimya sanayinin % 27’si ilimizden karşılanmaktadır. Odamızda kimya sektörü; kömür ve petrol ürünleri, boya ve sanayi gazları, temel kimyasallar ve tıbbi ve zirai kimyasal sanayi grubu ile temsil edilmektedir. Bu meslek gruplarındaki üyelerimiz bizlerle çok fazla mesai harcayarak yoğun ve özveri ile çalışmaktadırlar.” diyerek komite üyelerine teşekkür etti.

Yeni Bir Sıçrama

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da yaptığı konuşmada Türkiye’nin ikinci çeyrek büyüme oranlarında Avrupa’da üçüncü sırada yer aldığını belirterek, “Elbette daha yapmamız gereken işler, atmamız gereken adımlar var. Bilhassa ekonomide yapısal dönüşümü sağlayacak, Türkiye’nin yeni bir sıçrama yapmasına zemin hazırlayacak reform programlarını acilen hayata geçirmemiz gerekiyor” dedi.

Sunum Yapıldı

Bakan Işık’ın konuşmasının ardından basına kapatılan toplantıda, kimya sektörünün durumu ve sorunları ile ilgili Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği Başkanı Timur Erk ve KSO Kimya Komitesi Başkanı Hasan Şerefhan sunumlarını gerçekleştirdiler. Sunumların ardından sektör temsilcileri tarafından sorun ve talepler dile getirildi.

Kaynak : kocaeligazetesi.com.tr

670 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!